Kácení stromů u silnic nezvýší bezpečnost, tvrdí ekologové

Praha – Cestování po českých silnicích nebude bezpečnější, vykácejí-li se stromy podél cest. Tvrdí to ekologické hnutí Arnika, podle kterého by měli silničáři přehodnotit svůj záměr porazit letos tisíce stromů u silnic. Ekologové naopak doporučují, aby byla v nebezpečných úsecích omezena rychlost a vytvořena upozorňující dopravní značka, že silnice vede alejí.

Ředitelství silnic a dálnic chce letos vykácet podél silnic přes devět tisíc stromů. Silničáři to zdůvodňují neřídkými nárazy aut do stromů, které často končí smrtí. Proti záměru se postavily ekologické organizace a podpořilo je i ministerstvo životního prostředí.

„Stromy nejsou příčinou nehod. Naopak prospívají životnímu prostředí, neboť pohlcují znečištění z automobilové dopravy,“ řekl Martin Skalský z Arniky. Ekologové tvrdí, že odstranění alejí by znamenalo velký zásah do typického vzhledu české krajiny. „Navíc chrání v létě před žárem, v zimě před sněhem na vozovce a zmírňují boční vítr,“ dodal Skalský.

Výhody alejí vyzdvihuje také předseda Společnosti pro trvale udržitelný rozvoj Jiří Dlouhý. „Podloží silnic, zejména krajnice, se po deštích a mrazech rozpadá pod těžkými vozidly. Tento nepříznivý efekt je mírněn stromy, které odčerpávají vodu, vysušují základ silnice a zlepšují tím její nosnost,“ pravil Dlouhý.

Podle Arniky by silničáři měli natírat stromy podél komunikací na bílo, jak se tomu dělo v minulosti. Natřené stromy, navíc opatřené odrazkami, zlepšují orientaci řidičů za snížené viditelnosti, řekl Skalský.

Kácení je podle ekologů rozumné pouze ve vybraných krajních případech, kde stromy představují skutečné ohrožení či překážku v provozu.

Ekologické organizace se shodují v názoru, že je do budoucna třeba uvažovat o výsadbě alejí nových, nejlépe ovšem až za odvodňovacím příkopem vozovky, tedy v bezpečné vzdálenosti od projíždějících automobilů.