Agent Minařík si rozsudek vyslechne v pátek 13. března

Brno - Bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti (StB) Pavel Minařík si trest za údajné pojišťovací podvody se škodou 41 milionů vyslechne v pátek 13. března. Státní zástupce pro něj navrhuje sedm let vězení. Soudy se touto kauzou zabývaly léta. Bývalému agentovi, který kdysi plánoval atentát na Rádio Svobodná Evropa, nyní hrozí trest za obchody, do nichž se před dvanácti lety pustil se dvěma bývalými kolegy ze sovětské tajné služby KGB.

Kauza se týká shořelého nákladu optických kabelů, které Minaříkova firma prodala na Ukrajinu. Zboží ale klient nedostal. Žaloba uvádí, že náklad byl záměrně spálen, aby mohl Minařík po pojišťovně Kooperativa žádat 41 milionů korun za zničený náklad. „Cítím se absolutně nevinen. Zcela odmítám své nařčení a obžalobu jménem svým i svých přátel. Otázkou je, kdo koho vlastě okradl. Byl jsem okraden, podveden. Byla to pojišťovna, která nedodržela své smluvní závazky,“ uvedl dříve Minařík.

Podle soudního spisu měla v roce 1996 Minaříkova firma dodat ukrajinské společnosti Invest Commercional Consulting Petra Jakovleviče Menžeresova a Sergeje Anatoleviče Taraněnka přes 900 tisíc metrů skleněných optických vláken uložených v 600 krabicích. Na Ukrajinu je vezl řidič Miroslav Valenta. Události, které pak následovaly u města Chust na Zakarpatské Ukrajině, nejsou jednoznačné.

Nehoda, anebo výhružky a podvod?

Podle jedné verze najel Valenta se svojí avií na olejovou skvrnu, dostal smyk, „do něčeho“ narazil, vozidlo se vzňalo a i s nákladem shořelo. Druhá verze mluví o tom, že byl zastaven Minaříkovými přáteli, kteří jej vyhodili z vozu, stroj zapálili a společně s Minaříkem pak přinutili, aby všude mluvil o dopravní nehodě. „Vyhrožovali mi. Měl jsem tehdy malé děti. Měl jsem strach,“ uvedl během dřívějších přelíčení Valenta. Tvrdí, že Minařík jej navštívil na Ukrajině a těsně po nehodě mu nařídil, jak se má chovat.

Obžalovaný to odmítá. Kromě Valentovy výpovědi čelí podezření, které vůči němu vznesla pojišťovna, která přišla s podezřením, že v avii neputovala zásilka drahých kabelů, ale laciné kabely v hodnotě několika tisíc korun. Minařík ale tvrdí, že na Ukrajinu posílal kvalitní zboží. Za optické kabely měl Minařík dostat zásilku sušeného mléka a takzvaného kazeinu - proteinu z kravského mléka, který se používá k výrobě sýrů. Ten chtěl prodat do Nizozemska a Dánska.

Objasňování Minaříkovy kauzy jistě stíží to, že se celý případ odehrál již před 12 lety. Podle soudce Miroslava Nováka je to výsledek nečinnosti ukrajinských úřadů, které česká strana opakovaně žádala o podklady k řízení.

Minařík si za plánovaný atentát vysloužil písničku

Minařík byl komunistickým režimem oslavován jako hrdina. Zpěvák Josef Laufer jej ve známé písni Dopis Svobodné Evropě nazval „statečným chlapíkem“, jemuž děkoval za jeho „odvahu, rozum a sílu“. Píseň byla poděkováním za to, že Minařík jako rozvědčík StB údajně plánoval pumový atentát na rádio. Soudy ale Minaříka po mnohaletých jednáních zprostily viny.