Trať z Kostelce do Telče a Slavonic projde modernizací za 850 milionů

Jihlava – Zásadní rekonstrukce trati z Kostelce u Jihlavy do Slavonic má začít příští rok a bude stát 850 milionů korun. Po skončení modernizace má být trať bezpečnější a provoz na ní levnější. Podle Jana Veselovského z plzeňské Správy železniční dopravní cesty ovšem ani po roce 2012, kdy rekonstrukce skončí, nebude obnovena trať Slavonice – Dobersberg. O její opětovné vybudování totiž nemají zájem Rakušané.

Trať mezi Kostelcem, Telčí, Dačicemi a Slavonicemi je dlouhá přes 50 kilometrů, cesta po ní ovšem trvá přes 1,5 hodiny. Během léta se vlaky plní turisty, kteří míří za renesančními památkami do Slavonic, Dačic a především Telče s památkami UNESCO. „Do trati se v posledních desetiletích neinvestovaly žádné významné částky a její stav tomu bohužel odpovídá,“ podotkl Veselovský.

Revitalizace tohoto úseku železnice je plánována na léta 2010 až 2012. Mimo jiné budou vybudována moderní zabezpečovací zařízení ve stanicích, která budou dálkově ovládána nejprve ze Slavonic, později zřejmě z Jihlavy. Ve stanicích by zároveň měla být upravena nástupiště tak, aby se cestujícím nastupovalo do vlaků pohodlněji. Přibudou dálkově ovládaná osvětlení, rozhlas a bezpečnostní kamerové systémy.

Nové zabezpečení bude mít i trať a 29 železničních přejezdů, kde bude řidiče upozorňovat na příjezd vlaků nová světelná signalizace. Vlaky tak budou moci jezdit rychleji; nyní musí na přejezdech přibrzdit na 20 km/h. Kvůli zvýšení traťové rychlosti se plánuje také rekonstrukce asi deseti kilometrů železničního svršku a přestavba propustků a mostků.

Podle Veselovského bude díky investicím provoz na trati levnější, protože
po zavedení moderních technologií ubude asi 20 pracovních míst.