Lidé si nebudou muset kupovat celá balení léků

Praha - Místo celých balení by lidé mohli kupovat jen tolik platíček, kolik potřebují na léčbu. Pacienti by tak v lékárnách podle listu mohli ušetřit až dvě třetiny ceny léku. Pokud změna projde, mohla by platit už v druhé polovině letošního roku. Informuje o tom Mladá fronta Dnes s tím, že novinku připravuje ministerstvo zdravotnictví.

„Jsou to jednoduché počty. Když jsou v krabičce dvě platíčka, zlevní jim tak lék až o polovinu. Pokud jsou tři a je třeba jen jedno, zaplatí se jen třetina ceny,“ řekl náměstek ministryně zdravotnictví Pavel Hroboň.

Další náměstek Marek Šnajdr uvedl, že balení po třiceti nebo padesáti tabletách pacient často nevyužije. „Nově by tak (lidé) zaplatili jen za to, kolik toho skutečně spotřebují, a tím pochopitelně ušetří,“ řekl. Tento systém podle něj dobře funguje například v Německu a dalších státech.

Podle ministerstva zdravotnictví by navíc mohli lékárníci lidem rozdělovat jejich lék do několika pytlíčků v denních dávkách, což by byla výhoda zejména pro starší nemocné. „Kdo však bude potřebovat balení celá, samozřejmě je dostane,“ doplnil Šnajdr.

Návrh podporuje i Státní ústav pro kontrolu léčiv. „Takový systém se dá zákonem docela dobře ošetřit. Pacient nemusí mít strach, že nedostane poučení nebo příbalový leták. Léky mu vydávají odborníci, nebude je dostávat někde na tržnici,“ řekl listu ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Pojišťovny i pacienti by mohli ušetřit i díky návrhu ministerstva zdravotnictví, aby lékaři psali na recept místo konkrétního léku účinnou látku. Lékárník by musel nabídnout nejlevnější variantu a lidé by ušetřili na doplatcích.