Hladiny českých řek klesají, stav ohrožení byl odvolán

Praha - Povodně v České republice pomalu ustávají. Třetí stupeň povodňové aktivity už během dneška neplatil na žádné české řece. Zvýšené hladiny mají stále moravské toky a dále také řeky na severu Čech s výjimkou Labe.

Poslední třetí stupeň, tedy ohrožení, který platil ráno na Sázavě v Chlístově na Havlíčkobrodsku, byl odvolán. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) již budou pouze kolísat drobné přítoky Moravy a Odry. Samotná Morava kulminovala večer, kdy třetího stupně povodňové aktivity dosáhla její hladina ve Strážnici.

„V noci byly srážky nejintenzivnější na jihu a východě Moravy. Nejvyšší zaznamenané úhrny dosáhly až okolo 15 milimetrů. V důsledku srážek došlo na menších tocích v povodí Jihlavy a Dyje k pozastavení poklesů nebo k mírným vzestupům, které však již nedosáhly předešlé úrovně,“ uvedl ČHMÚ. V Poušově na Třebíčsku v pátek voda zaplavila několik chat. Lidé sice stačili odnosit alespoň část vybavení, někteří ale škody odhadují na desetitisíce korun.

V noci na dnešek se příliš nevyspali ani lidé bydlící kolem Lužnice a Nežárky. V Majdaléně vytvořila Lužnice velké jezero. V Hamrech u Nežárky v pátek večer hrozil i třetí povodňový stupeň. Voda ale během dnešního dne začala klesat na všech jihočeských řekách.

Vltava v Praze vystoupila v pátek na první stupeň, proto byla uzavřena protipovodňová vrata na Čertovce u Karlova mostu. „Kaskáda se pomalu plní, ale rezervy jsou dostatečné. Žádná dramatická situace v tuto chvíli nehrozí,“ uvedla mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová.

Dnes odpoledne evidoval ČHMÚ druhý stupeň na 24 místech, především na Moravě. Úrovně stavu pohotovosti dosáhla také hladina Labe v Ústí a Litoměřicích. V ranních hodinách byl přerušen plavební provoz na dolním Labi v úseku mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem - Střekov. 

Hladiny řek odvodňujících Českomoravskou vrchovinu budou ještě o víkendu a místy i na počátku příštího týdne setrvávat na úrovni prvního až druhého stupně povodňové aktivity. Hydrologové však očekávají postupné uklidňování situace. Pohotovost mají stále vodohospodáři téměř na celém území Jihomoravského kraje. Druhý stupeň povodňové aktivity platí po celém toku Dyje, na řece Moravě, Jihlavě i na Křetínce.