Zelené v Libereckém kraji povede František Pelc

Sedmihorky (Semilsko) - Novým předsedou Strany zelených v Libereckém kraji se stal náměstek ministra životního prostředí František Pelc. Delegáti o tom rozhodli dnes na konferenci v Sedmihorkách, kam je svolalo předsednictvo strany. Zelení jsou v Libereckém kraji rozštěpení do dvou křídel, minulou krajskou radu předsednictvo odvolalo. Podle Josefa Jadrného, jednoho ze členů odvolané rady a člena výboru Demokratické výzvy, budou v novém krajském vedení, které se dnes zvolí, jen Bursíkovi lidé.

Zelení mají v Libereckém kraji kolem 300 členů, asi třetina z nich prý stojí za bývalou ministryní školství Danou Kuchtovou, zbytek podporuje předsedu strany Martina Bursíka. „Silová řešení Bursíka pokračují. Myslíme si, že je to škoda, ale pomalu se s tím smiřujeme, jsme v menšině,“ poznamenal Jadrný. Kvůli sporům s republikovým vedením vystoupil v minulých dnech ze strany šéf krajské organizace v Libereckém kraji Jan Vondrouš. Nelíbilo se mu podle jeho slov nedemokratické jednání vrcholných představitelů strany a jejich odklon od politického programu.

Spor Vondrouše a jeho lidí s centrálou vrcholil od loňského podzimního celostátního sjezdu, kde Martin Bursík obhájil svoji funkci. „Získal pak dojem, že si může dovolit všechno,“ uvedl Vondrouš. Poslední kapkou pro něj podle jeho slov bylo rozhodnutí Ústřední revizní komise, podle níž poškozuje zelené frakce Dany Kuchtové, i to, že ministr Ondřej Liška ve sněmovně nepodpořil pozměňovací návrh krizového balíčku poslankyně Věry Jakubkové.

Poslankyním Olze Zubové, Věře Jakubkové a dalším dvěma straníkům včetně Kuchtové hrozí vyloučení ze Strany zelených. Navrhla ho v pátek ústřední revizní komise strany a její rozhodnutí má v neděli posvětit republiková rada. Členové frakce s rozhodnutím nesouhlasí. Věří, že republiková rada návrh revizní komise nevyslyší.

Jan Vondrouš
Zdroj: www.zelenykraj.cz
Autor: ČT24