Odborníci volají po rozumné drogové politice

Praha - Z nového průzkumu agentury Median vyplývá, že nejrizikovějším obdobím pro vyzkoušení drogy je věk od 16 do 24 let. V této věkové kategorii vyzkoušela drogu pětina lidí a také je mezi lidmi tohoto věku nejmenší počet těch, kteří si myslí, že užívat drogy je špatné. V souvislosti s připravovaným jednáním komise OSN pro omamné látky se hovoří o změně drogové politiky také v České republice. Podle psychologa společnosti Drop In Ivana Doudy by měla být rozumná drogová politika pragmatická, laciná a zdůrazňující zodpovědnost jedince.

V rozhovoru pro ČT upozornil Douda, že velká represivní opatření v protidrogové politice doposud selhávala. Tato politika by podle něj měla být paradoxně apolitická. „Mělo by to být pokud možno ne moc politické,“ uvedl Douda. 90 % rozhodnutí v rámci drogové otázky jsou podle něj rozhodnutí politická, protože voliči chtějí velká politická gesta. Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych s Doudovými předpoklady rozumné drogové politiky souhlasí a dodává ještě kritérium efektivity.

Otázku legalizace marihuany otevřel Nejvyšší soud

0
Ivan Douda, Drop In:

„Konopí je už tisíce let známo jako velmi účinný léčivý preparát.“

Ústavní soud ČR se nedávno postavil za pěstitele marihuany, jejichž cílem je medicínské využití této rostliny. Nález soudu zdůraznil, že je třeba si všímat specifik a kontextu každého takového případu. Tento verdikt otevřel opět otázku legálnosti nakládání s marihuanou. „Pěstování jako takové není výrobou ve smyslu příslušného ustanovení trestního řádu,“ komentoval výrok soudu Frydrych. Dodal zároveň, že policie jedná z úřední povinnosti a není jejím úkolem zjišťovat úmysl držitele konopí.

Podle Doudy se legislativní omezení v minulosti vztahovala i na cigarety, alkohol, kávu atd. Společnost se v jeho očích pomalu vyvíjí a medicínské využívání marihuany přinese postupné přehodnocování postoje k této látce ze strany justice.

Psycholog a supervizor společnosti Drop In Ivan Douda
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24