Podle Ratha nesmí být Bendl zároveň ministrem a sedět na kraji

Praha - Středočeský hejtman David Rath se chce v zastupitelstvu zbavit jednoho ze svých odpůrců - ministra Petra Bendla. Tvrdí, že je ve střetu zájmů, když vede resort dopravy a zároveň si nechal krajský mandát. Rath chce odvolat i Viléma Žáka, který kromě středočeského zastupitelstva zastává i funkci šéfa poradců ministra zemědělství. V pátek bude o jejich odvolání hlasovat krajské zastupitelstvo.

Bendl tvrdí, že byl do ministerské funkce sice jmenován prezidentem, nicméně tímto krokem nevznikl žádný pracovněprávní vztah. „Jsem přesvědčen, že to je akt msty a snaha zbavit se oponentů. Mám k tomu právní názor advokátní kanceláře, že nic takového dělat nemusím,“ poznamenal k výzvě Ratha, aby spolu s Žákem rezignovali na funkce. Rath by podle něj udělal lépe, kdyby odvolal sám sebe.

S odvoláním nesouhlasí ani Vilém Žák, který upozornil, že pracuje pro ministerstvo jako osoba samostatně výdělečně činná. „Dělám klasické poradenství,“ namítl. Rathovo jednání hodnotí jako účelové. „Pan doktor Rath se prostě snaží všemi možnými i nemožnými prostředky zbavit svých oponentů.“

Rath ale na tiskové konferenci citoval část zákona, podle níž je funkce člena zastupitelstva kraje neslučitelná s funkcí vykonávanou na ministerstvu, jiném ústředním orgánu státní správy nebo v orgánu státní správy s celostátní působností obsazovanou volbou, jmenováním nebo ustanovením.

Středočeský hejtman také připomněl, že ze stejného důvodu musela rezignovat na funkci krajské radní Lenka Šmídová (ČSSD), neboť byla současně ředitelkou berounského úřadu práce. Protože ODS na její rezignaci tlačila, ČSSD se nyní zachová stejně, prohlásil hejtman.

Středočeští zastupitelé mají jednat tento pátek, Rath by uvítal, kdyby již na tomto zasedání složili slib případní náhradníci. „Vyzvali jsme jak pana Bendla, tak pana Žáka, aby složili mandát, abychom mohli provést doplnění zastupitelů,“ uvedl hejtman.   

David Rath
David Rath