Vesecká zřejmě kritizovala Bašného neoprávněně

Praha - Odvolání libereckého státního zástupce Adama Bašného provázejí rozpory. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká tvrdí, že jeho sesazení předcházela řada výtek. Konkretizovat je sice nechtěla, Česká televize je ale zná. Podle Bašného, ale i ministerstva spravedlnosti jsou však tyto výtky neoprávněné.

Za odvoláním žalobce Bašného jsou dva možné důvody - kritika kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka, nebo zásadní manažerská selhání ve vedení liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství. Renáta Vesecká tvrdí, že jsou to manažerské chyby, odmítla je ale blíže určit. "Já určitě nebudu spekulovat o konkrétních věcech, já pouze budu hovořit o tom, že jsem dostala materiály, ze kterých vyplývá, že v některých trestních věcech nebylo postupováno tak, jak by bylo perfektní.

Česká televize má příslušné materiály k dispozici. Jde o souhrn výtek, které na sever Čech během uplynulých devíti měsíců posílalo pražské vrchní státní zastupitelství. Mezi několika kauzami figuruje i mediálně sledovaný případ týrání vězňů, kterého se měl jako vězeňský dozorce dopustit dnešní komunistický poslanec Josef Vondruška. Do sněmovny v jeho případě údajně odešla chybně koncipovaná žádost o vydání, která obsahovala i činy, kterých se Vondruška prokazatelně nemohl dopustit.

Bašný ale výtky odmítá. I kdyby podle něho byly pravdivé, nebyl by jejich adresátem on, ale nadřízený náměstek krajského žalobce v Ústí nad Labem Dan Anděl. A v tom za ním stojí i ministerstvo spravedlnosti, jehož inspekce výtky prověřovala. „Ministerstvo spravedlnosti trvá na tom, že výtky nebyly adresovány panu Bašnému. Šlo o výtky týkající se dohledové činnosti, a ta není v kompetenci šéfa pobočky, ale v kompetenci náměstka krajského státního zástupce Jiřího Křivance,“ potvrdila mluvčí ministerstva Veronika Ludvíková.

Šéf ústeckých žalobců Křivanec Bašného v polovině února odvolal. O týden později jej však připravil o funkci ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Sám Bašný považuje stížnosti za snahu vedoucích činitelů státního zastupitelství znevěrohodnit své osoby.

Údajná pochybení libereckého krajského zastupitelství
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24