Komerční banka začne prodávat zlaté cihly

Praha - Krize přiměla lidi hledat co nejbezpečnější způsob investování a banky se tomu začínají přizpůsobovat. Komerční banka bude lidem nabízet vedle cenných papírů a investičních fondů také zlaté cihly a mince. Reaguje tím tak na čerstvou vlnu zájmu o drahé kovy, které jsou v nejistých dobách populární, píší Hospodářské noviny.

„Vzhledem k zájmu klientů, zejména privátních, jsme se rozhodli v nejbližších dnech nabídnout nákup a zpětný prodej slitkového investičního zlata,“ potvrdila tisková mluvčí KB.

Podle deníku nepůjde o žádnou virtuální investici - klienti si budou moci odnést kus ryzího kovu domů. Budou-li ovšem chtít záruku, že banka časem zlato vykoupí zpátky, musí je ponechat v bankovní úschově.

Nabídka se prozatím týká jen „privátní klientely“, tedy lidí, jimž banka spravuje aspoň deset milionů korun. Další podmínkou je, že klient má zkušenosti a s bankou již investoval do zahraničních cenných papírů.

Zlato má sloužit jako „zajištění proti významným pádům standardních trhů“. Banka ale klienty varuje, že při eventuálním zotavení na akciových burzách může zlato začít opět klesat. Proto jim bude doporučovat, aby do zlatých mincí a cihel vložili nejvýš pět až deset procent úspor.

Zájem o zlato potvrzují i lidé z jiných bank, ale také mincovny a obchodníci s drahými kovy.

Služby související s nákupem a uschováním žlutého kovu umí klientům individuálně zajistit banky zaměřené na privátní bankovnictví. Jak řekl ředitel české pobočky privátní banky Sal. Oppenheim Tomáš Končický, rostoucí poptávku zaznamenávala banka po celý uplynulý půlrok. Poslední měsíc podle něj ještě výrazně vzrostla.

I velké tuzemské banky umí v rámci svého privátního bankovnictví zajistit koupi zlata, aktivně ho však nenabízejí.