Zelení vyvěsili tibetské vlajky na úřadech

Praha - Politici Strany zelených (SZ) si vyvěšením tibetské vlajky z okna poslaneckého klubu připomněli 50. výročí protičínského povstání v Tibetu. Vlajka také plápolá před ministerstvem životního prostředí, které řídí šéf zelených Martin Bursík, vyvěsit se ji chystá i ministr školství a místopředseda strany Ondřej Liška.

„Připojujeme se tak k celosvětové akci Vlajka pro Tibet, čímž vyjadřujeme solidaritu s jeho lidem,“ uvedla poslankyně Kateřina Jacques, která je zároveň předsedkyní parlamentní Skupiny přátel Tibetu.

Vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny upozornil zelené, že vyvěšení tibetské vlajky na budově sněmovny je v rozporu se stanoviskem vedení dolní komory z dubna 2008. Podle kanceláře ale poslanci SZ odmítli vlajku sejmout s odůvodněním, že je na ní nalepeno logo strany a záležitost se dolní komory parlamentu netýká. Zelení už dříve uvedli, že vyvěšení vlajky je výlučně iniciativou poslaneckého klubu, nikoli celé sněmovny.

Místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL) uvedl, že nemá nic proti tomu, aby tibetská vlajka visela v sídle zelených. K jejímu vyvěšení na budově sněmovny se ale stavěl zdrženlivě. „Na parlamentu by měla viset česká vlajka, vlajka (Evropské) unie a případně vlajka státu, který hostíme,“ prohlásil. Předseda KSČM a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip označil krok zelených za „hulvátství“.


Podle mluvčího ministerstva životního prostředí Jakuba Kašpara vyvěšení vlajek na státní úřady nijak vztahy mezi Čínou a Evropskou unií v době českého předsednictví nepoškodí. Česko není jedinou členskou zemí, která se vyjadřuje solidárně, uvedl. „Pokud by to narušilo plánovaný summit EU - Čína, vypovídalo by to spíš o Číně než o České republice,“ dodal Kašpar. Summit se má uskutečnit v Praze v květnu.