Před čínskou ambasádou podpořila demonstrace svobodný Tibet

Praha - Před velvyslanectvím Čínské lidové republiky (ČLR) v Praze demonstrovala dnes v podvečer na podporu Tibetu necelá dvoustovka lidí. Demonstranti měli tibetské vlajky a transparenty, které vyzývaly k dodržování lidských práv v Tibetu. Dnešním dnem totiž uplynulo 50 let od protičínského povstání, při jehož krvavém potlačení zemřelo na 80 000 Tibeťanů. Akce se zúčastnili také ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) a poslankyně Kateřina Jacques (SZ).

„Při příležitosti 50 let od povstání jsme se tu sešli, abychom si připomněli, že současná situace v Tibetu je nejhorší za poslední desítky let,“ uvedl Bohumil Čáp z pořadatelské Amnesty International.

Organizátoři směřují čínské vládě výzvu, aby zahájila dialog s Tibetem, propustila politické vězně a zmírnila represe vůči tibetské zemi. Své požadavky zformulovali do dopisu, který nakonec vhodili do schránky čínského velvyslanectví.

0
Kateřina Jacques (SZ) z demonstrace pro ČT:

„Byl to náš prezident Václav Havel, který jako první hlava státu pozval Jeho Svatost tibetského dalajlamu na setkání na nejvyšší úrovni a od té doby se traduje velká sympatie české veřejnosti vůči tibetskému lidu a dalajlamovi samotnému.“

Akce před čínským velvyslanectvím je namířena rovněž proti plánovanému summitu EU-Čína, který by se měl v Praze konat v květnu. Na shromáždění přišel také senátor Jaromír Štětina, ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík a poslankyně zelených Kateřina Jacques. „Na summitu otázku lidských práv zmíníme,“ řekl Bursík.

Kateřina Jacques na demonstraci na podporu Tibetu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24