Kvůli poplatkům už zkrachovala první lékárna

Praha - Nevybírání regulačních poplatků v lékárnách ve vlastnictví krajů snížilo podle údajů České lékárnické komory příjmy ostatních lékáren o 30 až 70 procent a počty receptů od pacientů o 30 až 60 procent. V krizi jsou stovky lékáren v Česku. Některé už musely omezit provozní doby a propouští zaměstnance. V Meziměstí na Náchodsku už jedna lékárna zkrachovala. Lékárníci upozorňují, že současná situace je neudržitelná. Stěžují si kvůli tomu až v Bruselu u Evropské komise, na kterou se už obrátil i provozovatel soukromé lékárnické sítě dr. Max. Lékárníci varují před krachy lékáren, které jsou v blízkosti krajských nemocnic.

Nekrajští lékárníci trvají na tom, že pro všechny poskytovatele musejí platit stejné podmínky. „Může se stát, že během několika měsíců dojde ke skoupení lékáren, protože ekonomická situace malých lékáren bude neudržitelná,“ říká jejich zástupce Martin Staněk. Lékárníci se na mimořádném sněmu v Ostravě tuto sobotu shodli, že pokud nejsou příslušné instituce schopny zamezit protizákonnému nevybírání regulačních poplatků v krajských lékárnách, pak je jediným možným řešením úplné zrušení regulačních poplatků za položku na receptu. Parlament má podle nich poplatky zrušit nebo donutit kraje, aby dodržovaly zákon.

Ve Středočeském kraji už běží správní řízení

Jiří Paroubek:

„Lékárníci musí přemýšlet také o tom, jak se konkurenčnímu tlaku postavit, jak se mu vyrovnat normálními tržními nástroji, například snížením ceny.“ 

Lékárníci se teď dokonce obracejí na bruselské úředníky. Ti by měli zvážit, jestli českým krajům zakážou, aby z veřejných peněz podporovaly jen některé lékárny. Kraje zatím řeší, z čeho budou lidem poplatky hradit. Jihočeský hejtman Jiří Zimola za ČSSD vidí řešení v úsporách. „Prostě se bude kopírovat oboustranně a budeme šetřit na elektrické energii,“ uvedl. Krajům ale hrozí, že přijdou o dotace ze státního rozpočtu. Vláda to vysvětluje tím, že když mají dost peněz na tyto účely, dotace nepotřebují.

Kraje společně trvají na tom, že nic protizákonného nedělají. „Ten princip zůstane stejný, to znamená, kdo nebude chtít platit osobně, tak mu zaplatí prostřednictvím daru kraje,“ dodává hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. A šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek tvrdí, že by raději měli lékárníci přemýšlet, jak se vyrovnat s konkurencí: „Nikdo z českých obyvatel si nemyslí, že tohle je zrovna skupina obyvatelstva, která potřebuje nějakou dotační politiku.“

Ministerstvo vnitra už začalo prověřovat, zda jednotlivé kraje postupují v souladu se zákonem, když hradí poplatky za pacienty. Místopředseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka to označil za zastrašování, zásahy do rozpočtové autonomie krajů odmítl. Postup krajů zpochybňuje i ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová. Domluvila se už se šéfy zdravotních pojišťoven, že provedou kontroly v krajských zařízeních a zahájí správní řízení s těmi, která peníze nevybírají. První řízení už začala ve Středočeském kraji. Zařízením hrozí i opakovaná pokuta až 50 000 korun.Krajským lékárnám narostla s náporem pacientů práce o 30 až 200 procent. Administrativa kolem odpouštění poplatků prý bere lékárníkům i čas na rozhovor s pacientem. Jitka Gieblová ze soukromé lékárny v Ústí nad Orlicí uvedla, že za ní přichází řada pacientů s lékem vydaným v krajské lékárně, aby jim vysvětlila, jak lék správně užívat.