V Praze začíná výstava Motocykl 2009

Praha - Pražské Výstaviště ovládají do neděle silné stroje. Průmyslový palác a Křižíkovy pavilony hostí v pořadí už 13. ročník mezinárodního veletrhu Motocykl 2009. Milovníkům motorek své novinky představuje celkem 145 vystavovatelů. Pro veřejnost se výstava otevře ve čtvrtek v deset hodin dopoledne. Výstava se v roce 2011 odstěhuje na brněnské výstaviště a Brno se bude s Prahou v pořádání výstavy střídat, při dnešním zahájení to řekl tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl.

Letošní ročník Motocyklu se kvůli nevyhovujícím podmínkám, které zhoršil loňský požár jednoho z křídel Průmyslového paláce, rozhodli vynechat tři ze čtyř hlavních japonských výrobců motocyklů a několik dalších tradičních vystavovatelů. Nejrozsáhlejší expozici má na veletrhu Honda, nechybí Harley-Davidson, Buell, BMW, Aprilia,Moto-Guzzi nebo domácí Jawa. Na akci naopak chybí stánky Yamahy,Suzuki, Kawasaki nebo italského Ducati.

Pro tradiční značky je Česko zajímavé

Zástupci firem, které se v Praze nakonec představují, považují Česko za velmi slibný trh. „Podle množství prodaných motorek je Česko malé – loni jsme jich tu prodali kolem 500 – ale rychle roste. A to je pro nás podstatné,“ řekl marketingový ředitel Harley-Davidson Europe Celine Gruizinga.

Nepřítomnost asijských výrobců na pražském veletrhu také naznačuje, že se Češi zřejmě začínají více zajímat o větší a výkonnější stroje. Zatímco Japonci dominují v menších kubaturách, zákazníci nakupující motocykl s vyšším objemem motoru a zajímají se spíše o tradiční evropské a americké značky.

„Kdo chce kvalitu, tak opravdu míří k těm luxusním značkám. Dneska naopak zaznamenáváme i odklon od tradičních japonských značek, spíše k těm evropským, americkým,“ nabídl svůj pohled na situaci Jiří Kolář, generální ředitel společnosti A Spirit, která dováží do Česka italské Aprilie.

Mezi největšími taháky stánku KTM bude jistě patřit i motocykl, který jel letošní ročník Rallye Dakar 2009 Argentina - Chile. Návštěvníci najdou na výstavě i velké množství stánků s doplňky na motorky i s výbavou pro jejich řidiče.

Veletrh je letos zorganizován jinak

Pro návštěvníky je připravená nová koncepce uspořádání veletrhu. Do dolní části areálu je přesunuta montovaná výstavní hala, ve které jsou prodejní expozice. Křižíkovy pavilony E a D jsou nově určeny pro vystavovatele s příslušenstvím.

V Průmyslovém paláci jsou převážně pouze motocykly a čtyřkolky, které zájemci najdou i v Malé sportovní hale. Uvolněný prostor před Průmyslovým palácem patří venkovním expozicím a rozšířeným doprovodným programům.

Za rok budou motorky v Brně

Od příštího roku bude mít výstava nového organizátora, kterým se stala firma Brněnské veletrhy a výstavy. Ta bude pořádat akci v Praze i Brně. O jejím umístění v Praze ještě podle Tunkla není rozhodnuto, pravděpodobně se ale přesune z Holešovic do Letňan.