ČSSD chce zřídit vyšetřovací komisi ke kauze Čunek

Praha - Sociální demokraté chtějí zřídit parlamentní vyšetřovací komisi, která by se měla zaměřit na způsob vyšetřování a dozorování ze strany státních zástupců v kauze Čunek, včetně všech souvislostí s trestáním zástupců za odlišný právní názor. Vyšetřování by se tak mělo týkat i kauzy státního zástupce Adama Bašného a také možného ovlivňování ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila v kauze Čunek. Komise by měla vyslechnout všechny důležité aktéry této kauzy a objasnit i roli premiéra Topolánka.

Podle Zaorálka prý jde o špatně pohřebnou kauzu, která stále leze z hrobu. Místopředseda sněmovny to vyvozuje z nedávných kauz spojených s tímto případem, ale především z odvolání soudce Vojtěcha Cepla mladšího, který řešil spor stínové ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešové s vysokými justičními představiteli včetně nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Benešová vůči nim použila výrok „justiční mafie“.

Odvolání soudce Vojtěcha Cepla ml. od případu tzv. Justiční mafie dal Lubomír Zaorálek do souvislosti s případem katarského prince Sáního, jehož případ byl přesunut do Kataru, i s přesunem Čunkovy kauzy do Jihlavy. „Prostě ti, kdo nejsou ochotni se přizpůsobit, akceptovat politické zadání, tak jsou vyměněni, ti, kteří se vzpírají, tak jsou odsunuti stranou,“ uvedl Zaorálek.

Nad odebráním případu se pozastavují i odborníci

Vrchní soud rozhodl o odebrání kauzy „Justiční mafie“ soudci Vojtěchu Ceplovi včera. Zaorálek uvedl, že podle zdůvodnění Vrchního soudu to vypadá, jako by ten případ byl odebrán na poslední chvíli, možná poté, co se objevily informace o ovlivňování Jiřího Pospíšila. Také odborníci se nad krokem Vrchního soudu podivují, teoretik práva Jiří Přibáň považuje rozhodnutí Vrchního soudu za závažné a zároveň stěží uvěřitelné. Možnost odebrat soudce je podle Přibáně naprosto výjimečná. Ústavní právník Jan Kudrna se domnívá, že použití tak silného nástroje přivolává až zbytečnou pozornost.

Podle zákona může být případ soudci odebrán, pokud jsou k tomu závažné důvody. A ty prý v tomto případě nenastaly. „Vrchní soud snáší řadu důvodů, pro které ten rozsudek byl zrušen, bohužel podle mého názoru už se tak detailně nevypořádává také s tím, proč byla věc soudci odejmuta,“ domnívá se viceprezident soudcovské unie Tomáš Mottl.

S kauzou Čunek souvisí i kárná žaloba na místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru, kterou bude řešit Vrchní soud v Praze. Požádal o to sám Kučera, který nechtěl, aby jeho případ zkoumal olomoucký vrchní soud, kde má kolegiální vztahy. Kárnou žalobu na Kučeru podala jeho nadřízená, šéfka Nejvyššího soudu Iva Brožová, a to na podnět ministerstva spravedlnosti. Důvodem jsou Kučerovy schůzky s ostravskou žalobkyní Zlatuší Andělovou. Účastnil se jich údajně spolu s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou a exministrem Pavlem Němcem. Kučera podle některých zdrojů tlačil na státní zástupce, aby
vyšetřování Čunka kvůli údajné korupci zastavili, což se také později
stalo. Kučera popírá, že by jakýmkoliv způsobem ovlivňoval Čunkovo stíhání.

Jiří Pospíšil
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24