Do Prahy míří ministři obrany zemí EU

Praha - V Praze se dnes na neformálním setkání sejdou ministři obrany zemí Evropské unie. V den desátého výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance budou jednat o vojenských operacích pod vlajkou EU, ale právě i o spolupráci mezi unií a NATO. Předsedat jim bude česká ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Kromě resortních ministrů členských zemí budou v pražském hotelu Crowne Plaza hovořit také vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, předseda Vojenského výboru EU francouzský generál Henri Bentégeat a velitelé všech současných vojenských operací pod vlajkou EU.

Diskuze se zaměří i na vojáky působící v Bosně a Hercegovině, Čadu a Středoafrické republice. EU také organizuje námořní protipirátskou operaci u břehů Somálska. Mezi hosty jednání bude také současný generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Souběžně s neformálním setkáním ministrů obrany zemí EU se v Praze koná významný mezinárodní seminář připomínající deset let od vstupu ČR, Polska a Maďarska do NATO.