Liška chce rozvíjet mezinárodní spolupráci dobrovolníků

Praha - Zlepšit mezinárodní spolupráci dobrovolnických organizací a spolků pro mládež chce ministerstvo školství při českém předsednictví EU. Na dnešní Evropské konferenci o mládeži to řekl ministr školství Ondřej Liška. Zároveň chce, aby byl po právní stránce vymezen status dobrovolníka, současné české právo jej totiž nijak neuznává. Konference má zmapovat možnosti a podmínky dobrovolnické práce v zemích Evropské unie a doporučit radě ministrů, jak je zlepšit.

„Já hodnotím situaci s dobrovolnictvím v České republice jako velmi dobrou,“ řekl Liška. Česko prý ale nemá takovou tradici dobrovolnictví jako například USA, kde je práce v charitě nebo v klubech věnujících se mládeži povinnou součástí vysokoškolského studia. Podle Lišky přitom právě tyto organizace a různé „neziskovky“ mohou svým působením dosáhnout tam, kam stát dosáhnout nemůže.

0Ministr Ondřej Liška:

„My chceme, aby tahle práce byla nejen symbolicky…, ale i formálně a legislativně uznána státem jako smysluplná.“

Součástí dvoudenní konference je také veletrh, kde si spolky vyměňují zkušenosti a navazují kontakty. Jako český příklad dobré praxe lze podle předsedy České rady dětí a mládeže Aleše Sedláčka brát Bambiriádu. Tato každoroční přehlídka dětských zájmových organizací se prý rozšířila i na Slovensko a do Polska, zájem o ni mají prý i v Německu.

Podle Odile Quintinové, která se v Evropské komisi věnuje vzdělávání, přitom díky mezinárodním výměnám mohou mladí lidé poznat jiné prostředí, zlepšit se v jazycích a snadněji si pak najít práci. „Příliš mnoho mladých lidí opouští školy bez potřebné kvalifikace, mají potíže najít práci, jsou ohroženi chudobou práce. Jediným řešením je zvyšování kvalifikace,“ uvedla Quintinová.

Ondřej Liška
Ondřej Liška