Dělnická strana v Litvínově představí stínového starostu

Litvínov - Představitelé krajně pravicové Dělnické strany svolali na 15. března do Litvínova shromáždění za vyřešení problémů s nepřizpůsobivými osobami. Se svými příznivci se setkají v místním Zámeckém parku. Chtějí představit i stínového starostu, jehož jmenováním strana vyjadřuje nesouhlas s postupem vedení města při řešení situace v problémovém litvínovském sídlišti Janov.

Takzvaným vzdorostarostou byl koncem února jmenován třiatřicetiletý Vladan Reňák, učitel jazyků na jedné ze středních škol v Mostě. Do příštích komunálních voleb bude podle místopředsedy strany Petra Kotába v opozici vůči současnému vedení města.

„Chceme s lidmi diskutovat o situaci v Janově, kde žije řada nepřizpůsobivých obyvatel, zejména Romů. Nevylučuji ani, že by bylo záhodno se do sídliště podívat, jak se městu daří plnit své sliby o nulové toleranci namířené proti lidem nedodržujícím zákony a omezujícím svým nevhodným chováním slušné občany,“ uvedl Kotáb.

Město se chystá, policie bude v pohotovosti

Policisté jsou podle mluvčí mostecké policie Ludmily Světlákové na shromáždění připraveni: „O akci víme. Pro zajištění veřejného pořádku a eliminaci páchání trestné činnosti nasadíme dostatečný počet sil a technických prostředků.“

Vedení města podle starosty Milana Šťovíčka (ODS) zatím o případných opatřeních při nedělní akci DS nejednalo. „Shromáždění v prostorách Zámeckého parku ohlásila Dělnická strana s předstihem na rok dopředu, takže teď jednotlivé akce v této lokalitě nemusí znovu oznamovat. Přilehlé ulice včetně přístupových komunikací do janovského sídliště i jeho ulice si ale zabraly jiné organizace,“ řekla tajemníce radnice Alexandra Sixtová.

Dělnická strana situaci v sídlišti monitoruje. Naposledy vyslala do Janova hlídky takzvaných ochranných sborů DS 24. ledna. Hlídkám zabránili Romové v průchodu Janovem už loni v říjnu. Jako odvetu svolala DS na 17. listopad pochod, který skončil bitvou s policií na hranicích Janova a zraněnými na obou stranách. Podle Šťovíčka DS parazituje na problémech, které řeší již delší dobu litvínovská radnice.

Hlídka Dělnické strany
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24