Kvůli některým závěrům NKÚ se budou měnit zákony

Praha - Zkušenosti z chyb státních institucí, které během loňského roku zjistil Nejvyšší kontrolní úřad, budou v některých případech podnětem k
legislativním změnám. Na společné tiskové konferenci s prezidentem NKÚ Františkem Dohnalem to řekl premiér Mirek Topolánek. Dohnal dnes předsedovi vlády oficiálně předal výroční zprávu NKÚ za rok 2008.

„V posledním roce jsou takové případy, kde se dá poukázat na ne zcela funkční zákon či legislativu,“ uvedl Topolánek. Je jich prý celá řada, konkrétně však uvedl jen dva. Je to údajně například zkušenost z výstavby Justičního areálu v Brně nebo úprava zániku nevládních organizací, které čerpají státní dotace.

Postup brněnského krajského soudu při výstavbě tamního justičního areálu patří mezi největší pochybení, která kontrolní úřad loni zjistil. V tomto případě padlo i jedno trestní oznámení. Celkově podal v roce 2008 úřad trestní oznámení ve třech případech.

Další pochybení ústředních institucí se týkala například ministerstva
práce a sociálních věcí, státního podniku Letecké opravny Malešice, České pošty nebo výstavby justičního areálu v Ústí nad Labem. „Nekoncepční a nedůsledná kontrolní činnost jednotlivých ministerstev způsobuje celkovou nehospodárnost investičních akcí,“ uvedl NKÚ ve zprávě například k financování různých programů ze státního rozpočtu.

NKÚ loni zkontroloval peníze a majetek státu v objemu téměř 158 miliard
korun. Kromě toho podnikl řadu finančních auditů a dalších kontrol. Stejně jako v předchozích letech našel v hospodaření státních institucí
nedostatky.