Smrt Zeleného - pitva prokázala sebevraždu

Praha - Soudní pitva prokázala, že na smrti Jana Zeleného, jednoho z předních členů Berdychova gangu, se nepodílel nikdo jiný. Vše tak nasvědčuje tomu, že Zelený spáchal v noci z úterý na středu sebevraždu. Informaci, že policie připouští u Zeleného smrti možnost vraždy, přinesl server iDNES. Policie původně uvedla, že se Zelený oběsil ve vězení na opasku a že nic nenasvědčuje tomu, že by se na jeho smrti podílel někdo jiný. Zelený však měl mít na krku krvavou ránu, a proto policisté potřebovali zjistit, jestli skvrna vznikla od spony na pásku, nebo jestli šlo o dobře promyšlenou vraždu. Dozorci našli tělo v noci z úterka na středu na toaletě jablonecké věznice.

Dozorci jablonecké věznice Rýnovice našli podle iDnes.cz tělo na toaletě v noci z úterý na středu. Na víku od záchodu prý byly podle vyšetřovatelů dokonce stopy od jeho bot. Server Aktuálně.cz ale ve středu uvedl, že se muž oběsil ve své cele.

Třiatřicetiletý Zelený, který při procesech často usvědčoval ostatní členy gangu, již dříve uvedl, že mu někdo vyhrožoval a že má obavy o svůj život. „Přiznal jsem se ke své trestné činnosti, svědčil jsem proti lidem. Bylo mi vyhrožováno, že se nedožiji konce trestu,“ uvedl před časem Zelený. Pochybnosti, zda skutečně spáchal sebevraždu, se proto objevily hned po jeho smrti. Soudy Zelenému pravomocně uložily 11 let vězení.

Zelený patřil mezi hlavní členy gangu kolem Davida Berdycha, který má podle obžalob na svědomí loupeže, únosy a brutální vydírání bohatých podnikatelů a také přepadání kamionů. Zelený i s Berdychem stanuli jako obžalovaní před soudem naposledy loni v říjnu. Středočeský krajský soud tehdy Zelenému nepravomocně zvýšil trest na 13 let vězení.

Vyšetřovatelům se podařilo gang odhalit v roce 2004. V procesech padlo již několik rozsudků, další případy soudy řeší. Některé kauzy dosud před soud nedoputovaly. Největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky je ojedinělý propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat.