Soudce, který rozhodoval o žalobě na Kubiceho, možná pochybil

Praha - Soudce Jaromír Jirsa podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) pochybil, když se loni v listopadu spolu s někdejším šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Janem Kubicem zúčastnil debaty se studenty. Na diskusi se totiž hovořilo i o takzvané Kubiceho zprávě. Jirsa později rozhodoval o žalobě ČSSD na Kubiceho a Ministerstvo vnitra, kterou strana podala kvůli tomu, že jí zveřejnění zprávy podle ní poškodilo. Soudce žalobu zamítl, podle strany byl zaujatý.

Jirsa měl z diskuse odejít, vyplývá z odpovědi Pospíšila na písemnou interpelaci předsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka. Jirsovo vystoupení v diskusi podle dřívějšího vyjádření ČSSD svědčí o jeho podjatosti při následném procesu a hrubém porušení jeho povinností jako soudce. Pospíšil nyní došel k závěru, že Jirsa mohl účastí na diskusi své povinnosti jako soudce porušit a jeho chování bylo na hranici kárného provinění. Pospíšil chce zvážit další postup.

ČSSD po nepravomocném verdiktu, který byl pro ni nepříznivý, poukázala na nahrávku diskuse se studenty na Vysoké škole ekonomické v Praze. Jirsa tehdy na úvod svého příspěvku za smíchu studentů řekl, že neví, zda by neměl vyslovit svou podjatost a odejít, protože bude rozhodovat spor týkající se Kubiceho zprávy. Podle sociálních demokratů tato slova svědčí o jeho selhání, navíc podle nich případ zesměšňoval. Pospíšil jeho výrok jako urážlivý neshledává, vytknul by mu jen určité zlehčování.

ČSSD podezírá Jirsu z podjatosti, ten to odmítá 

Jirsa podjatost odmítl. Svůj výrok označil za vtip, zveřejněný záznam prý navíc neobsahoval dovětek, že Kubiceho přítomnost jeho nezávislost neohrozí. Jirsa prý chtěl i veřejně prezentovat svou úlohu ve sporu, aby ho pak někdo neobvinil, že to zatajil. Pospíšil se k otázce podjatosti v odpovědi na interpelaci odmítl vyjádřit s tím, že o tom bude rozhodovat soud. Ministr připomněl, že ČSSD měla možnost vznést námitku podjatosti již při jednání, které vedl Jirsa, ale neučinila tak. Protesty strany proti údajné podjatosti soudce zazněly poprvé pár dní po zamítavém verdiktu. Strana tvrdí, že nahrávka z debaty se k ní dostala až po soudním jednání. ČSSD již dříve oznámila, že námitku podjatosti vznese spolu s odvoláním.

K případu se již dříve vyjádřili i studenti. Debata se podle nich týkala nezávislosti soudů a policie na politické moci. Jirsu a Kubiceho prý pozvali jako známé představitele policie a justice. „Není nám jasné, jak lze z jejich společné účasti na veřejné debatě vyvozovat politické spiknutí proti té či oné straně. Rozhodně to nelze odvodit z výroků pronesených se zřejmou ironií, kterou studenti na rozdíl od politiků dovedou rozpoznat. Jsme přesvědčeni, že o naplnění zákonných podmínek podjatosti soudce Jirsy nemůže být řeč,“ napsali organizátoři debaty v prohlášení.