Svoboda půjde do boje o předsedu s bratrstvím

Praha - Ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda oznámil svůj záměr kandidovat na předsedu KDU-ČSL. Na červnovém sjezdu strany se pod heslem "bratrství" postaví proti lidovecké poslankyni Michaele Šojdrové, která chce apelovat na jednotu a rodinu, či europoslanci Janu Březinovi, usilujícímu o návrat KDU-ČSL k tradičním hodnotám. O případné kandidatuře současného lidoveckého lídra Jiřího Čunka se zatím jen spekuluje.

Za motto své kandidatury si Cyril Svoboda zvolil jedno z hesel francouzské revoluce - bratrství. „Volnost je liberalismus, pro tento typ voličů je tady ODS. Rovnostářství je pro sociální demokracii, ale bratrství znamená odpovědnost. A to je politika, kterou máme naplnit my,“ zdůvodnil Svoboda pro ČT výběr hesla. Ministr soudí, že tuto politiku sleduje i hlavní proud členské základny KDU-ČSL. „To jest politiku, která je pro odpovědného člověka, který má smysl pro řád a pro člověka, který rád pracuje,“ dodal Svoboda.

Lidovci podle něj potřebují zejména oživit: „Vím, že lidová strana potřebuje polít živou vodou - ona není ani v krizi, ani rozložená, jen trochu mdlá.“ Fakt, že už jednou lidovcům šéfoval, je podle politologů pro Svobodu výhoda i nevýhoda zároveň. Aby měl šanci uspět, musí říct, co by dělal jinak než dřív. Nynější šéf strany Jiří Čunek zatím neví, jestli do boje půjde: „Já jsem řekl, že až budu chtít tu otázku zodpovědět, tak to udělám.“

Šojdrová už začala shánět nominace

Poslankyně Michaela Šojdrová vstupuje do boje o předsednické křeslo s ideou jednoty a programem pro podporu rodiny. Šojdrová sama sebe vidí jako pokračovatelku někdejšího předsedy strany Josefa Luxe. V případě úspěchu by se stala historicky první předsedkyní KDU-ČSL. „V tuto chvíli už mám několik nominací místních organizací a věřím, že ta kandidatura má smysl a má podporu,“ uvedla Šojdrová.

Současný europoslanec Jan Březina vedle kandidatury na předsedu lidovců usiluje ještě znovu o křeslo europoslance. Této pozice by se ale podle svých slov v případě úspěchu při volbě předsedy vzdal. Březina má v úmyslu navrátit lidovce k původním tématům. „Budu sjednotitelem strany. Křesťanská demokracie v mém pojetí je strana tradičních hodnot, je to strana pravostředová, sociálně citlivá,“ prohlásil již dříve Březina.

O případné kandidatuře uvažuje rovněž první místopředseda strany a náměstek hejtmana pardubického kraje Roman Línek.

Budova KDU-ČSL v Praze
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24