Unie podpoří rozvojové projekty v Pákistánu

Praha - Evropská unie se rozhodla více podporovat ekonomické a politické vztahy s Pákistánem. Na jednání v Praze se na tom dohodli pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší a evropská komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová. Pákistán je pro EU klíčový partner v jižní Asii, a proto poskytne Islámábádu v letech 2010 až 2013 až 200 milion eur v rámci programů na rozvoj venkova a pohraničních území a na podporu vzdělanosti.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který na jednání zastupoval české předsednictví EU, dále potvrdil, že unie chce podporovat i rozvojové projekty pro Pákistán, které připravily Mezinárodní měnový fond a Světová banka. Podle ministra se unie také zúčastní dárcovské konference pro Pákistán, jež se uskuteční v dubnu v Japonsku.

Účastníci jednání se shodli, že vedle ekonomických vazeb usilují i o prohloubení politických vztahů mezi unií a Pákistánem. Kureší prohlásil, že jeho země má zájem na povýšení vzájemných schůzek z ministerské úrovně na úroveň summitů. Vyjádřil též naději, že se první summit

První vlaštovkou pomoci Pákistánu je odstranění antidumpingového cla na ložní prádlo z Pákistánu, což by mělo přinést pákistánské ekonomice dodatečných 200 milionů až 300 milionů dolarů.