Hitem konference neslyšících se stal převod řeči na text

Praha - V pražském Kongresovém centru se dnes konference INSPO věnovala tématu internetu a informačních systémů pro osoby se specifickými potřebami. Akce se letos již po deváté zaobírá technologickými novinkami usnadňujícími život zdravotně postiženým lidem. Hitem letošního ročníku se stal převod mluvené řeči do textové podoby, kterou již využívají třeba lékaři, soudci nebo překladatelé.

Důkazem užitečnosti převodu řečového projevu do textové podoby je například případ neslyšícího studenta, který v loňském roce počítači nadiktoval později obhájenou diplomovou práci. K převodu diktátu do písma použil program NewtonDictate vyvinutý Technickou univerzitou v Liberci. Odborníci ale stále považují komunikační technologie za nedostačující pro běžnou komunikaci. Jaroslav Winter z pořádajícího BMI sdružení vidí překážku především v charakteru českého jazyka. „Máme tu smůlu s češtinou, že potřebujeme mnohem rozsáhlejší slovníky než třeba v angličtině nebo jiných jazycích,“ uvedl Winter.

Experti již pracují na titulkovači mluvené řeči pro televizi

Ve spolupráci s Českou televizí vyvíjejí experti z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni systém, který by dokázal titulkovat živé přenosy nebo diskusní pořady. Zatím je program testován a zdokonalován na záznamech jednání Poslanecké sněmovny. „Zvukovou stopu dostáváme po speciální lince do Plzně a ta je rozeznávána přímo počítačem,“ přiblížil funkci programu Luděk Miller z plzeňské ZČU.

„Česká televize titulkuje skoro všechny předtočené pořady, ale chybí nám spíš pořady živě vysílané, tam titulky nebývají,“ uvedla pro ČT předsedkyně pro skryté titulky z Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel (ASNEP) Věra Strnadová.

„Automatizované podtitulkování přenosů, živých přenosů, je jakýmsi bonusem projektu, který se jmenuje ELIJABR, eliminace jazykových bariér,“ říká vedoucí audioinženýringu ČT Milan Gazdík.

Jaroslav Winter
Jaroslav Winter
Více fotek
  • Jaroslav Winter autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/738/73702.jpg
  • vedoucí audioinženýringu ČT Milan Gazdík autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/738/73747.jpg