Ve Vršovicích bude provoz obnoven nejspíš až ráno

Praha - Železničáři v noci na dnešek částečně odstranili následky nehody na nádraží Praha-Vršovice, kde se včera srazila posunovací lokomotiva s rychlíkem z Brna. Ve vlaku bylo jen několik cestujících a nikdo nebyl zraněn. Regionální doprava jezdí bez potíží, ale dálkové vlaky na Kolín budou podle mluvčího Českých drah nejspíš až do ranních hodin směřovány odklonem přes Libeň. Zatím je obnovený provoz ve směru na Benešov a Čerčany. Původně měla být trť průjezdná v neděli kolem osmnácté hodiny. Nehoda způsobila podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka škodu za zhruba dva miliony korun.

Železničáři v noci odstranili z kolejí lokomotivu, zbývá jim ještě opravit poničenou výhybku. V poledne hasiči odstranili dva vykolejené vagony -práce ale pokračují na poničených kolejích a technickém vybavení tratě. Ráno byl obnoven provoz ve směru Čerčany, už v sobotu večer začaly jezdit vlaky ve směru na Benešov. Přes nádraží Praha-Libeň se odklánějí pouze spoje směřující do Kolína.

„Zpoždění vlaků se podařilo poměrně dobře eliminovat, díky rychlé reakci našich dispečerů a všech, kteří se okolo nehody točili,“ uvedl Joklík s tím, že některé noční rychlíky však nabraly několikahodinové zpoždění. Situace by se podle něj měla zcela stabilizovat do dnešního večera.

Příčina zatím neznámá, pravděpodobná je chyba lidského faktoru 

Do zadní části rychlíku Brno-Praha, který právě vjížděl do vršovického nádraží, narazila v sobotu po 18:00 bočně posunovací lokomotiva. Dva vagony rychlíku, v němž bylo jen málo cestujících, vykolejily.

Podle Joklíka mohou být příčinou havárie technické problémy i lidské selhání. Podle Drážní inspekce je nejpravděpodobnější příčinou nehody nepozornost strojvůdce posunující lokomotivy. Podle jedné z variant mohl přehlédnout návěstidlo.

První jasné výsledky by měla mít inspekce během příštího týdne. Prověřovat bude i možnost technické závady na lokomotivě. České dráhy vyčíslily celkovou škodu na dva miliony korun. Milion a půl na vlacích a půl milionu na železnici.