Na autobusovou linku z Liberce do Prahy se vrátila konkurence

Liberec – Nová autobusová linka z Liberce do Prahy, kterou provozuje Dopravní podnik města Liberce, měla dnes premiéru. Jeho první autobusy, které vyrazily do Prahy z terminálu MHD, byly obsazeny přibližně z poloviny. Projekt dopravního podniku a společnosti GTS je na této lince po dvou letech první konkurencí pro žluté autobusy Student Agency. Cestující láká nová linka především snadným přestupem z MHD ve společném terminálu a nižší cenou oproti Student Agency. Brněnský dopravce ovšem také zlevnil – z 95 korun, které platili cestující na začátku roku, ubral desetikorunu. Dopravní podnik jezdí ještě levněji, za 70 korun, nenabízí ale dodatečné služby obvyklé ve vozech Student Agency.

Dopravní podnik města Liberce bude vypravovat 12 spojů denně, autobusy odjíždějí přímo z terminálu městské dopravy, nikoli z autobusového nádraží jako Student Agency. „Se zájmem cestujících jsme spokojeni, lidé zatím víc kupují jízdenky v autobuse než v předprodeji, ale to jsme očekávali,“ řekla mluvčí dopravního podniku Martina Poršová. Linka teď bude čtvrt roku ve zkušebním provozu, poté ji podnik vyhodnotí a na základě připomínek upraví.

V autobusech Student Agency dnes žádný výrazný odliv cestujících nezaznamenali. „V pondělí jsou ale naše autobusy vždy plně obsazené,“ řekl jednatel společnosti Radim Jančura. Firma vypravuje denně 23 spojů. Zda se příchod nového dopravce projeví v počtu cestujících, ukáží podle Jančury až příští dny a týdny. Přesto je už nyní firma rozhodnuta omezit od 1. dubna počet autobusů. „Zrušíme posilové spoje, což počet autobusů sníží zhruba o čtvrtinu,“ řekl Jančura. Podle něj to umožní zlevnit jízdné o dalších deset korun.