Policisté stíhaní za smrt Vietnamce agresivně zasahovali i dříve

Brno - Policisté, kteří jsou stíháni kvůli smrti třiačtyřicetiletého Vietnamce Hoanga Son Lamy z Brna, měli prý problémy s agresivitou a násilím proti občanům už v minulosti. S informací přišly Lidové noviny. Deníku se také podařilo zrekonstruovat celý policejní zásah, který se odehrál 4. ledna.

Trojice policistů tehdy večer vešla do bytu v brněnské Körnerově ulici, aby zadržela Vietnamce, který měl uchovávat heroin. V bytě byla i žena ze sousedního bytu. Policejní hlídka prý ženě dovolila, aby do Vietnamce, který byl údajně pod vlivem drog, kopla. „Jen si kopněte, nikdo nic nevidí, nikdo nic neslyší,“ vyzval sousedku jeden z policistů. Poté se s obuškem přidal policista Josef Srnský.

„Nemám rád Vietnamce, nemám rád feťáky, kteří dětem prodávají drogy,“ křičel Srnský během mlácení Lama do žeber a ledvin. Policisté zmláceného Vietnamce eskortovali na nedalekou služebnu a umístili ho do cely. Tomu se posléze přitížilo, a tak byl odvezen do nemocnice. Tam okolo třetí hodiny ráno zemřel. Pitva prokázala, že měl natrženou slezinu a zlámaná dvě žebra. Lam v organismu neměl heroin, pouze substituční látku metadon.

Policisté útočili již dříve

Útok proti Vietnamci zřejmě nebyl prvním agresivním zásahem policistů. Dva z nich, Josef Srnský a František Jaroš, zasahovali v roce 2005 na CzechTeku. Tam se měli dostat do konfliktu s účastníkem akce Ivo Kokrmentem. Ten tvrdil, že ho Srnský nejprve slovně napadal a pak se ho pokusil udeřit. „Napřáhl se a plnou silou se mě snažil udeřit pěstí do hlavy. Na poslední chvíli jsem uhnul. Kdyby se mi to nepodařilo, měl bych nejmíň zlomenou čelist,“ řekl Kokrment. Dalšímu útoku dvojice policistů čelil sedmadvacetiletý Robert Kotlár poté, co byl zadržen v centru Brna. „Bili mě pěstí do břicha, ledvin i jednou mezi nohy,“ popsal Kotlár. Prý si vyslechl i rasistické nadávky.

Náměstek jihomoravského policejního ředitele Jaroslav Vaněk ale za svými muži stojí. „Jsou to jedni z nejlepších policistů. Vždycky na ně bylo spolehnutí,“ řekl Vaněk Lidovým novinám. „Třeba pan Srnský je velmi klidný a vyrovnaný člověk,“ dodal. Všichni tři stíhaní policisté jsou nyní postaveni mimo službu. Pokud vyšetřování prokáže jejich vinu, hrozí Srnskému až 15 let vězení. Jeho kolegové by si za mřížemi odseděli tři roky.