Díky novým vládním tarifům si státní zaměstnanci finančně polepší

Praha - Kabinet Mirka Topolánka na dnešním zasedání schválil návrh nového modelu tarifních platů, které má znamenat výrazné zjednodušení celého systému i finanční přilepšení zaměstnanců státní sféry. Nový návrh počítá s vyškrtnutím základní tabulky, kam patřili například nepedagogičtí pracovníci škol, zaměstnanci v kultuře a nezdravotnický personál nemocnic a zdravotnických zařízení. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase si díky změně tito zaměstnanci platově přilepší.

Díky vyškrtnutí základní tabulky budou ti, kteří byli podle ní hodnoceni, dostávat vyšší mzdu. A pokud zůstanou stejné celkové prostředky, které má daná organizace na mzdy vyčleněné, bude je muset v určitých místech snížit. Ministerstvo kultury návrh podpořilo. Letošní rok prý budou moci jeho příspěvkové organizace zvládnout se stávajícím rozpočtem, na rok 2010 by ale potřebovalo peníze na mzdy navýšit, řekl mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

Školské odbory si loni stěžovaly, že z celkového počtu 77 000 zaměstnanců placených podle první, nejnižší stupnice, jich bylo plných 66 000 zaměstnáno ve školství. Podle nich tak například uklízečka nebo údržbář na úřadě mají vyšší plat než pracovníci škol, kteří dělají stejnou práci. Vláda ke změně úpravy podle Nečase přistoupila po důkladné analýze a dohodě se zaměstnavateli i některými odborovými svazy. Nová úprava bude platit od 1. dubna.

Zaměstnanci budou nadále zařazeni pouze do dvou stupnic platových tarifů místo dosavadních tří, sdělil mluvčí ministerstva práce Jiří Sezemský. Vládní nařízení tak podle něj odstraní dlouhodobě se prohlubující rozdíly platových tarifů mezi různými skupinami zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Podle Sezemského byla dosavadní úprava platových tarifů "nesystémovým prvkem". "Zrušení základní stupnice platových tarifů uvedený negativní projev současného platového systému částečně odstraní," míní Sezemský.