ODS oslabena, poslanec Hink měl autonehodu

Praha - Poslanec za ODS Vladimír Hink měl vážnou dopravní nehodu a leží v nemocnici. Šéf poslanců nejsilnější vládní strany Petr Tluchoř potvrdil, že Hink havaroval už v pátek odpoledne. Na nadcházející schůzi sněmovny bude tak vládní koalice chudší přinejmenším o dva hlasy, těžce nemocný je i lidovec Tomáš Kvapil.

„Jeho zdravotní stav mi nepříslušní sdělovat či komentovat. Snad jen, že je při vědomí, krátce jsem s ním dnes telefonicky mluvil a doufám, že bude v pořádku,“ poznamenal Tluchoř. Předsedy klubů ČSSD a KSČM požádal, aby vládního poslance takzvaně vypárovali, tedy aby jeden z opozičních poslanců hlasování vynechal a udržel tak poměr sil ve sněmovně.

Vypárování je s otazníkem

Zda sociální demokraté žádosti ODS vyhoví, se podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Bohuslava Sobotky rozhodne až v úterý na schůzi poslaneckého klubu ČSSD. Jak se klub rozhodne nebo jaký návrh mu předloží, nechtěl říci. „Záleží na tom, v jakých počtech budou zítra připraveni poslanci vládní koalice i opozice jednat. Já v tuto chvíli ještě nemám hotový názor,“ dodal. Také předseda klubu komunistických poslanců Pavel Kováčik poznamenal, že rozhodnutí, zda párovat, nebo ne, přijme klub až v úterý před zahájením schůze.

Hink byl jedním z účastníků páteční nehody u Nažidel na Českokrumlovsku, při které zemřel sedmatřicetiletý Rakušan. S Hinkem byla při čelní srážce zraněna i jeho jednapadesátiletá spolujezdkyně z vozu Hyundai Santa Fe, oba byli vrtulníkem ve stabilizovaném stavu transportováni do nemocnice s podezřením na poranění páteře, trupu a končetin. „K šetření příčin dopravní nehody byl přizván soudní znalec,“ uvedl mluvčí jihočeské policie Jaroslav Beran. V roce 2003 se nedaleko udála tragická nehoda autobusu, která si vyžádala 20 obětí.

Sněmovna má od úterý jednat o reformě zdravotnictví, zákazu víkendových jízd kamionů i o obou smlouvách umožňujících vznik radarové základny amerického protiraketového deštníku v českých Brdech.

Koalice dosud své představy prosazovala často s „přeběhlíky“ z ČSSD Milošem Melčákem a Petrem Wolfem. Nyní ale není jisté, jak budou v konkrétních případech hlasovat dvě bývalé poslankyně Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková, které byly minulý týden po sporech s vedením vlastní strany vyloučeny.