Brněnský detenční ústav má prvního obyvatele

Brno - Prvního obyvatele získal detenční ústav v Brně. Je jím osmadvacetiletý muž, který chtěl v květnu loňského roku zavraždit svou matku. Ta pachatelův útok přežila. Trestní stíhání však bylo kvůli útočníkově nepříčetnosti zastaveno. Právě proto ho krajský soud do detenčního ústavu poslal.

Pachatel byl nejdříve umístěn v kroměřížské psychiatrické léčebně. Takoví lidé však působí v léčebnách problémy, protože odmítají spolupracovat při terapiích. Léčebny také nejsou dostatečně zabezpečené proti útěkům. To potvrzuje i ředitel bohnické psychiatrické léčebny Martin Hollý: „Ti lidé znemožňují léčbu motivovaným pacientům. U nás máme pár takových jednotlivců. Ale i ta menšina může dělat většinu potíží,“ vysvětlil Hollý.

Detenční ústav je tak ideálním řešením na půli cesty. I když se jedná o vězeňské zařízení s ostrahou, uvnitř spíše připomíná léčebnu. Pokud se delikventi v ústavu polepší a začnou spolupracovat, je možné je zpět umístit do léčebny či vězení. Odborníci každoročně přezkoumávají všechny případy. O případném propuštění z ústavu pak rozhoduje soud.

Otevřou se i další ústavy

Ústavy jsou určené pro sexuální devianty, psychicky narušené vrahy či patologické agresory. Netýká se to ale jen nových pachatelů trestných činů. „Poslal jsem dopis všem vedoucím státním zástupcům, aby prověřili i staré případy, které byly spáchány v době, kdy jsme ještě detenční ústavy neměli,“ řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). „Nyní je to jen na jejich morální a právní odpovědnosti,“ dodal.

Chovanců bude podle Jiřího Pospíšila přibývat, jen v brněnské věznici je 48 míst. Dalším podobným zařízením je ústav v Opavě, který poskytne 150 lůžek. Měl by se otevřít v polovině letošního roku. Největší detenční ústav vznikne v roce 2011 v bývalém kněžském semináři ve Vidnavě na Jesenicku. Nabídne až 260 lůžek.
Psychiatrická léčebna Bohnice
Psychiatrická léčebna Bohnice