Klaus podepsal smlouvu s kosmickou agenturou

Praha - Prezident Václav Klaus podepsal smlouvu mezi členskými státy Evropské kosmické agentury (ESA) o ochraně a výměně utajovaných informací. Prezident také ratifikoval smlouvu s Polskem o podmínkách geologického průzkumu za účelem těžby uhlí v pohraničních oblastech. Dohody následně spolupodepsal předseda vlády Mirek Topolánek.

Česko se stalo členem ESA jako první ze zemí bývalého socialistického bloku. Stoupla tím atraktivita republiky v oblasti vědecko-výzkumných i průmyslových aktivit. Českým firmám a organizacím se otvírá cesta k využití know-how, kterým disponuje ESA a organizace s ní přímo spolupracující. České firmy díky členství v tomto evropském kosmickém klubu budou mít snadnější přístup k novým technologiím a vědeckým poznatkům.

Členství v ESA je důležité také proto, že se Česko uchází o umístění sídla dozorčího úřadu Galileo. Tento úřad má spravovat navigační systémy Egnos a Galileo a vzhledem k roli ESA v těchto programech se předpokládá vzájemná úzká spolupráce, která bude vyžadovat vzájemnou výměnu informací. Proto je uzavření smlouvy důležitým prvkem úspěšné kandidatury Česka na sídlo dozorčího úřadu, uvedl již dříve vicepremiér Alexandr Vondra.

ESA je mezinárodní mezivládní organizací pro rozvoj vesmírného výzkumu a vesmírných technologií. Jejími plnoprávnými členy jsou i Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Británie. Zvláštní postavení spolupracujícího člena má Kanada.