V Plzni se testuje nová tramvaj pro Prahu

Plzeň - Nová tramvaj ŠKODA ForCity (ŠKODA 15T) vyrobená ve Škodě Transportation dnes začala jezdit na plzeňských kolejích. Pravidelný provoz zahájí v Praze koncem letošního roku. Nízkopodlažní vůz splnil podmínky stanovené Drážním úřadem a zahájil předepsané zkoušky v Plzni, uvedl mluvčí podniku Miroslav Novák.

Tříčlánková jednosměrná tramvaj je navržena pro 61 sedících a 239 stojících cestujících. Je dlouhá 31,4 metru, široká 2,46 m a výška vozu se sběračem je 3,6 m. Maximální dovolená rychlost je 60 km/hod., vnitřní vybavení odpovídá požadavkům zákazníka.

Dvě stě padesát tramvají kapacitně nahradí 500 starých vozů T3, které tak z pražských kolejí postupně zmizí. Podle Nováka vůz absolvuje několikatýdenní zpravidla noční zkušební jízdy s cílem doladit všechny podstatné funkce. Podnik poté zahájí typové zkoušky a povinné procedury potřebné pro schválení typu vozu, uzavření jeho vývoje a zahájení sériových dodávek.

„ForCity je naší první zcela nízkopodlažní tramvají,“ řekl generální ředitel Škody Transportation Tomáš Krsek. Vůz s výrobním označením Š 15T má několik neobvyklých technických řešení, zejména nové nízké podvozky uložené pod kloubovým spojením článků tramvaje.