Nový šéf kladrubského hřebčína Dražan chce přilákat lidi ke koním

Praha - Novým ředitelem Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem se od 1. dubna, kdy jej do funkce oficiálně jmenuje ministr zemědělství Petr Gandalovič, stane Jaroslav Dražan. Ve funkci nahradí Tomáše Kunce, který byl vedením hřebčína pověřen loni v listopadu, poté co Gandalovič odvolal z funkce tehdejší ředitelku Lenku Gotthardovou. Dražan představil podle ministerstva zemědělství ucelenou a promyšlenou koncepci toho, kam by se měl hřebčín v Kladrubech posunout, a získal tak možnost hřebčínu šéfovat. Sám však tato slova tlumí - po 500 letech existence chovu je užití nějaké zcela unikátní metody prakticky nemožné.

„Chci do hřebčína přivést lidi, aby viděli, kde a jak se tento kůň chová. Je to galakarosiér, tedy kůň k reprezentačním účelům,“ uvedl jednu ze svých priorit v profilu Studia 6 Dražan s tím, že by rád, aby koně znovu hráli významnou roli při reprezentování České republiky během slavnostních příležitostí. Dražan je od roku 2000 prezidentem Asociace svazů chovatelů koní České republiky, zároveň vyučuje na Vysoké škole veterinární v Brně.

Odvolání Gotthardové vzbudilo odpor

Loňské odvolání ředitelky Gotthardové vyvolalo nesouhlas u obyvatel Kladrub i části odborné veřejnosti. Petice proti ministrovu rozhodnutí podepsalo tehdy několik set lidí. Gandalovič Gotthardovou odvolal na základě auditu hospodaření, který si předtím nechal v hřebčíně zpracovat. Audit tehdy prý prokázal nedostatky v účetnictví podniku.

„Bývalá ředitelka Gotthardová je v současné době ředitelkou národního hippologického muzea ve Slatiňanech a já si myslím, že se naše aktivity budou úzce propojovat,“ uvedl Dražan.

Jedním z důvodů pro odvolání Gotthardové mělo být podle spekulací také připouštění koní - s tím však nový ředitel nesouhlasí: „Paní ředitelka podle mě nic takového nepovolila a ani nic takového neví. Jestli někdo na pastvině přivede kobylu k nějakému mladému hřebečkovi, což není pod dozorem, tak je to teoreticky možné. Já si ale myslím, že k takovým věcem nedocházelo.“

Hřebčín prověřený staletími

Kladrubský hřebčín datuje své počátky do roku 1579, kdy mu císař Rudolf II. udělil status císařského dvorního hřebčína. Od roku 2007 je díky chovu starokladrubských koní vyšlechtěných z koní starošpanělských kandidátem na prestižní seznam UNESCO.