Paroubek očekává, že uspěje v sesazení Topolánkovy vlády

Praha - V úterý čeká ČSSD hlasování o nedůvěře vládě Mirka Topolánka. Sociální demokraté se o to pokoušejí už po páté - ani nyní se jim to ale nemusí povést, váhaví poslanci se obávají mimo jiné destabilizace politiky během předsednictví země EU a možné mezinárodní ostudy. Předseda strany Jiří Paroubek ale předpokládá, že tentokrát uspějí. Své karty chce více odkrýt na začínajícím sjezdu.

Paroubkův optimismus naopak nesdílí premiér MIrek Topolánek, který v pád své vlády nepředpokládá. Navíc věří, že problémy na domácí scéně v
příštích dnech či týdnech nebudou mít dopad na jeho předsednickou roli v Evropské unii. I kdyby se však naplnila krizová varianta a parlament by důvěru nezískal, předsednictví by podle něj pokračovalo beze změn dál.

O budoucnosti vlády napoví oranžový sjezd

Hlasování o nedůvěře vlády předchází sjezd ČSSD, na kterém se očekává, že ČSSD poodhalí své opoziční i vládní plány do budoucna. Předseda strany chce také svůj tým doplnit o nového místopředsedu. „Uvědomil jsem si, že během roku a půl děláme čtyři volební kampaně, do evropského parlamentu, do poslanecké sněmovny a také volby komunální a senátní na podzim roku 2010. Pro příští rok potřebujeme, aby se někdo paralelně staral o probíhající přípravu kampaně pro komunální a senátní volby,“ podotkl. Jedním z možných kandidátů je brněnský primátor Roman Onderka. Novým místopředsedou by podle slov Jiřího Paroubka měl být člověk, který má mimořádné zkušenosti v komunální a regionální politice.

Poprvé v historii přijde na socialistický sjezd prezident Václav Klaus. „Nezvali jsme jenom Václava Klause, ale i jeho předchůdce. Na schůzi nikdy nikdo nedorazil, dokonce ani za první Československé republiky, kdy byl Tomáš Garrigue Masaryk velkým příznivcem sociálně demokratické strany, tak na žádném sjezdu nebyl. Pro nás je to něco nového, tak uvidíme, co to přinese,“ vyjádřil se Paroubek v profilu Studia 6.