Nastává rovnodennost, jaro je tu

Praha - Ve 12:43 vstoupí Slunce do znamení Berana a nastane jarní rovnodennost. Noc a den budou tedy přibližně stejně dlouhé. Po dlouhých zimních nocích bude opět půl roku v délce nad nocí vítězit den. Ačkoliv je dnes první jarní den, v posledních dnech to v Česku spíše vypadalo na návrat zimy. Na mnoha místech sněžilo, sníh komplikoval i dopravu. Na horách by mělo sněžit i nadále.

Jarní rovnodennost nastává, když střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Od této chvíle se Slunce vrací na severní polokouli a den se prodlužuje až do letního slunovratu 21. června, kdy bude den dvakrát delší než noc.

V letech na počátku minulého století začínalo astronomické jaro výhradně 21. března. V roce 1920 se poprvé objevilo datum 20. března a dnes už výrazně převažuje. V roce 2048 se přenese první jarní den dokonce už na 19. března a ke konci století se 19. a 20. březen budou vyskytovat stejně často. Za změnu data mohou přestupné roky.

Ač podle astronomů začíná jaro, v Česku stále panuje zimní počasí. Podle meteorologů se od soboty sice začne pomalu oteplovat, od poloviny příštího týdne by však teploty měly opět mírně klesat. Český hydrometeorologický ústav dnes zveřejní výhledovou měsíční předpověď, která o počasí na začátku jara napoví více.