Policie nebude prověřovat Fond ohrožených dětí

Praha - Policie se nebude zabývat trestním oznámením na Fond ohrožených dětí (FOD), uvedla to jeho ředitelka Marie Vodičková. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) podal oznámení kvůli zveřejňování citlivých údajů o dětech, pro něž fond hledá adoptivní rodiče nebo pěstouny. Trestní oznámení podal inspektor úřadu, podle něhož vedoucí pracovníci fondu porušili zákon o právní ochraně dítěte. Vodičková ale tvrdí, že se organizace snaží jednat v nejlepším zájmu dětí, a s argumenty úřadu nesouhlasí.

„Na naši žádost nám (policisté) sdělili, že věc byla uložena, že nebyly ani prováděny úkony trestního řízení, protože v našem jednání neshledali žádný trestný čin,“ řekla Vodičková. ÚOOÚ se podle ní mýlí, když říká, že nabízení fotek na internetu nelze podřadit pod žádné pověření, jež fond má. Vodičková tvrdí, že to lze, navíc prý má souhlasy zákonných zástupců dětí. 

Marie Vodičková:

„Nevím, jestli nepodáme žalobu na ochranu dobré pověsti organizace, protože tam byly tvrzeny skutečnosti, které nejsou pravdivé.“

FOD už podal námitky, o kterých by měl nyní úřad rozhodnout. „Úřad samozřejmě vzal na vědomí ty námitky, které zaslal FOD, a bude se jimi zabývat,“ řekla mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková: „V žádném případě nešlo o to, aby nemohli vyhledávat rodiny, které potřebují tu péči.“ Úřadu podle Štěpánkové vadí způsob, jakým se tak děje. Jednání FOD je podle ní v rozporu s Úmluvou o právech dítěte. 

Podle ÚOOÚ nedodržuje anonymitu dětí více organizací

Podle předsedy ÚOOÚ Igora Němce kontrola ukončená v polovině ledna prokázala, že organizace na internetu zveřejňuje informace o dětech, které je mohou poškodit u spolužáků nebo učitelů a mohou mít dopad na jejich budoucí život. Anonymitu dětí navíc podle dřívějšího vyjádření úřadu pravděpodobně nedodržuje více organizací. Němec doufá, že nynější kroky ÚOOÚ proti Fondu ohrožených dětí postačí, aby i ony své chování změnily.

„To, jestli to dítě je slepé, na vozíku, neslyšící, romské a podobně, tak to asi na tom dítěti každý pozná, a nemusí si to přečíst na našem internetu,“ domnívá se Vodičková, podle níž je fotografie dítěte nebo sdělení jeho osudu často jedinou možností, jak případné zájemce o adopci zaujmout. Do náhradních rodin se tak podle ní daří dostat i děti s těžkými handicapy, které by jinak zůstaly v ústavech.

Úřad uložil fondu situaci napravit, například stáhnout webové stránky, na kterých děti k adopci nabízí. Němec již dříve uvedl, že podle něj není nutné pro vyhledávání vhodných dětí či žadatelů zveřejňovat jejich osobní data. Zejména na internetu by se podle něj měly o dětech objevit pouze anonymní a obecné informace, v žádném případě však jména, nebo dokonce fotografie. Šéf úřadu kritizoval také inzeráty, ve kterých sdružení popisují chování a problémy dětí. „Takovéto údaje lze poskytnout až užší skupině žadatelů,“ uvedl.

Inzerát na osvojení dětí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24