Už za rok možná vyjedou vlaky na trať z Harrachova do Polska

Harrachov (Semilsko) - Na 65 let uzavřenou železniční trať mezi Harrachovem a polskou Sklářskou Porebou se možná už příští rok v březnu vrátí vlaky. Společný projekt obnovy trati za téměř 160 milionů korun připravily česká a polská strana. Zhruba 116 milionů dá Evropská unie z přeshraničního programu Cíl 3. Práce na opravě kolejí začnou hned na jaře, řekl Petr Prokeš, ředitel společnosti Korid LK, která je koordinátorem dopravy v Libereckém kraji.

Doprava na zhruba sedmnáctikilometrové trati mezi Sklářskou Porebou a Harrachovem na Semilsku se zastavila na podzim roku 1945. Přitom šlo tehdy o jednu z nejmodernějších železnic. Zatímco na českém území z Tanvaldu do Kořenova zajišťovaly dopravu ozubnicové lokomotivy, kvůli kterým byla trať z roku 1902 před pěti lety prohlášena technickou památkou, dál do Polska byla trasa plně elektrifikovaná. Starostové na obou stranách hranice se snaží trať obnovit od roku 1991. Slibují si od ní zlepšení přeshraničních kontaktů a hlavně rozvoj cestovního ruchu.

V minulosti se na trati uskutečnilo několik příležitostných turistických jízd. Před čtyřmi lety stav úseku mezi českou hranicí a Sklářskou Porebou prověřovala německá firma, která zpracovávala studii proveditelnosti polské části projektu Regiotram Nisa. Zkušební jízda ukázala, že trať na polské straně není tak zničená, jak se původně předpokládalo. Průjezdná je i ze Sklářské Poreby do Jelení Hory a dál do oblíbeného zimního střediska Karpacz. Od příštího března by podle Prokeše mělo mezi Českem a Polskem jezdit denně pět párů vlaků.

Hlavní váha projektu leží na Dolnoslezském vojvodství, které polskou část trati od loňského roku vlastní. Původně měla trať sloužit už k dopravě návštěvníků lyžařského šampionátu, nepodařilo se ale získat na opravu kolejí dotaci. Nyní záměr uspěl a je v rámci přeshraničního programu Cíl 3 jedním z největších.

Trať Harrachov - Sklářská Poreba je jedním ze 13 projektů v Libereckém kraji, které uspěly se žádostí o dotaci z programu přeshraniční spolupráce ČR-Polsko, v němž je pro českou stranu do roku 2013 k dispozici 103,68 milionu eur.