Vondra prý nechal prověřit, zda se Černý nedopustil podvodu

Praha - Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra údajně nechal dvě renomované právní kanceláře prověřit, zda se výtvarník David Černý uměleckou mystifikací nedopustil podvodu. Podvod by prý mohl spočívat v tom, že kontroverzní plastiku Entropa v bruselském centru Rady EU nevytvořilo 27 umělců z členských zemí Evropské unie, jak Černý původně tvrdil, ale on sám s několika kolegy z ČR. Informují o tom Hospodářské noviny.

„Posudky došly k závěru, že skutková podstata trestného činu nebyla naplněna,“ řekla ředitelka odboru komunikace ve vicepremiérově kabinetu Gabriela Švecová. Jména dvou advokátních kanceláří, kterým Úřad vlády za posudky zaplatil, Švecová sdělit odmítla.

Vondra tvrdí, že Černého po soudech vláčet nechce. „Trestní oznámení nedáváme, nic takového není na stole. Jen jsme chtěli mít jistotu,“ uvedl Vondra. Podle Vondry poskytli prostor svobodě projevu a Černý ji využil.

Černý úřad přesvědčil o tom, že se spolu se „spřátelenými“ umělci vzdali honoráře. Smlouva byla napsaná jen na něj. „Navíc jsem dobrovolně státu vrátil honorář dva miliony korun. Tím je to pro mne uzavřené,“ uvedl Černý.

Plastika Entropa, symbolizující 27 zemí unie, byla v Radě EU v Bruselu umístěna coby prezentace českého předsednictví v polovině ledna. Protest proti ní podalo Bulharsko, po něm se ohradilo i Slovensko. Oběma zemím se Vondra i Černý omluvili a bulharská část plastiky byla 19. ledna zakryta.

Kauza Entropa Čechy dostala na přední stránky významných evropských deníků a televizních vysílání, vyvolala nekonečné internetové diskuse, vyprovokovala dva oficiální protesty a nejméně dvě občanské petice, které dílo obhajují. Podle únorového průzkumu agentury STEM se veřejnost při hodnocení plastiky Entropa z dílny Černého rozdělila na dva tábory.

Plastika Bulharska v uměleckém díle Entropa v Bruselu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24