Ministerstvo zrušilo hrazené přeočkování proti TBC

Praha - Lékařští odborníci se pustili s kritikou do ministerstva zdravotnictví. Důvodem je březnové zrušení státem hrazeného přeočkování proti tuberkulóze u dětí v 11 letech věku. Lékaři označují opatření za zbytečně riskantní vůči dospívající generaci. Odborníci se chystají přesvědčovat rodiče této věkové skupiny, aby dětem přeočkování sami uhradili a přitom přiměli zdravotní pojišťovny k jednání o změně opatření.

Jedno očkování ještě v porodnici shledává ministerstvo zdravotnictví za dostačující. Někteří lékařští odborníci ale považují první vakcínu za účinnou pouze na zhruba deset let. „Bude velká pravděpodobnost, že v té věkové skupině 10 až 20 let dojde k nárůstu výskytu TBC,“ řekl pro ČT předseda České pneumologické společnosti Stanislav Kos.

Ministerstvo ale oponuje tím, že přeočkování z vyhlášky odstranilo především na doporučení světové zdravotnické organizace (WHO). Hlavní hygienik ČR Michael Vít obavy lékařů nesdílí: „Nemyslíme si, že by mělo dojít k nějakému enormnímu nebo zvýšenému ohrožení dětské populace.“

K nejrizikovějším skupinám patří cizinci

Onemocnění tuberkulózou u nás roste především mezi skupinami cizinců a přistěhovalců. 21 % případů onemocnění z celkového počtu případů loni zaznamenali lékaři mezi skupinami Mongolů, Ukrajinců, Vietnamců a Slováků. K nejohroženějším skupinám však patří také bezdomovci či narkomani. I přesto celkové procento onemocnění v ČR loni oproti roku 2007 kleslo a situaci ve srovnání se světem hodnotí odborníci jako příznivou. Pokles případů loni ve srovnání s předloňským rokem činil okolo 7 % úbytku případů na celkový počet 835, číslo však ještě není definitivní.

Na zájemce o víza z 11 rizikových východních zemí čekají přísnější hygienické normy. „Před vydáním víza k pobytu déle než 90 dnů budou muset tito cizinci předložit potvrzení, že nejsou infikováni TBC,“ uvedl hlavní hygienik Vít.

Tuberkulóza v ČR
Tuberkulóza v ČR
Více fotek
  • Tuberkulóza v ČR autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/754/75308.jpg
  • Michael Vít autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/437/43648.jpg