Živnostníci z centra Prahy se spojují a podávají žaloby

Praha - Živnostníci z centra Prahy budou jednotně hájit své zájmy. Tamní radnice totiž bez ohledu na zavedené a řádně platící podnikatele rozdává výpovědi z nájmů. Chce zvýšit příjmy do svého rozpočtu a nebytové prostory obratem nabízí v soutěži solventnějším zájemcům.

Jako by nestačilo, že počet turistů v Praze klesá a tržby živnostníků se snižují. Řada podnikatelů teď musí ukončit činnost kvůli výpovědím, které rozdává radnice Prahy 1. Podle radních jsou v minulosti uzavřené smlouvy často nevýhodné pro městkou část.

Někteří živnostníci dokonce zaplatili za předchozí nájemce dluhy ve výši několika set tisíc korun, a přesto jim radnice dala výpověď, a to bez udání důvodu. Protireakcí jsou teď soudní žaloby.

Úřad ale není v získávání vyšších příjmů v některých případech příliš důsledný, upozorňují opoziční zastupitelé. Opuštěné obchody, stažené rolety - tak to v současné době vypadá v odlehlých ulicích po vystěhování původních živnostníků. A noví se sem také nehrnou, když je má metr čtvereční stát minimálně 4 tisíce korun ročně.

Obchodníci z centra města vytvořili spolek a začali vystupovat jednotně. Doufají, že své zájmy před radními lépe uhájí.