Ministerská inspekce si loni posvítila na 253 policistů

Praha - Inspekce ministra vnitra loni odhalila 253 policistů podezřelých ze spáchání trestného činu. Je to o 15 více než v předchozím roce, kdy počet odhalených policistů činil 238. Novinářům to dnes oznámil Zdeněk Pelc, ředitel Inspekce policie ČR, která je nástupkyní Inspekce ministra vnitra.

Inspekce za loňský rok podle ředitele objasnila celkem 344 případů, v roce 2007 to bylo 254. Nejčastějším proviněním policistů bylo zneužití pravomoci veřejného činitele. Policisté se také dopouštěli třeba trestných činů v dopravě, pojistných a úvěrových podvodů nebo přijímali úplatky.

Nejčastěji trestnou činnost podle inspekce páchali příslušníci pořádkové služby, a to ve 121 případech. U policistů z dopravní služby a jejich kolegů ze služby kriminální policie a vyšetřování eviduje inspekce 40, respektive 39 případů. Za nimi pak následuje policie cizinecká a pohraniční se 26 odhalenými policisty.

Podle ředitele inspekce Zdeňka Pelce se nejčastěji trestné činnosti dopouštějí policisté, kteří jsou ve služebních poměru minimálně pět let. Podle něj také nelze opomenout, že se zvýšil v loňském roce i počet jejich spolupachatelů - civilních osob. Za rok 2008 jejich počet činil 96, zatímco v roce 2007 to bylo 39.

V roce 2008 řešila inspekce také 135 stížností na policejního prezidenta, jeho náměstky a na policisty u Inspekce ministra vnitra. Celkem 126 stížností bylo nedůvodných, čtyři byly vyhodnoceny jako důvodné a pět jako částečně důvodné. Do letošního roku bylo převedeno sedm stížností, které dosud nebyly došetřeny.