Končí opravy Americké ulice, od dubna do června se na ni vrátí auta

Plzeň – Dlouhodobá rekonstrukce Americké ulice v Plzni se chýlí k definitivnímu závěru. Na konci března se třída po dlouhých diskusích otevře pro osobní auta. Kvůli nejednotnosti městského zastupitelstva, zda dovolit osobním vozům opět jezdit Americkou ulicí, bude tato ulice zcela průjezdná pouze do června. Potom chce magistrát vyhodnotit, nakolik se zhoršilo životní prostředí v ulici a případně ji pro osobní auta opět zavře. Na bulvár budou od 30. března smět osobní vozy, trolejbusy, autobusy a zásobování, vjezd nákladních vozidel bude omezen.

„Šlo o jednu z nejsložitějších rekonstrukcí ve městě za poslední roky. Je to unikát. Rozšířili jsme chodníky, vysázeli několikanásobně více stromů, jsou tam lavičky a fontány s vodou,“ uvedl náměstek plzeňského primátora Petr Rund. Ve středu města se prý ještě tak rozsáhlá oprava hlavního tahu neprováděla.

„Konečná cena bude nižší než nabídka zhotovitele, hlavně díky kvalitní práci stavebních dozorců, kteří upravovali projekt a koordinovali stavby,“ řekl Rund. Jako příklad uvedl, že například místo dvou plánovaných výkopů se operativně provedl jeden velký. Stavbu, která byla zahájena loni v březnu, plně hradila městská kasa.

Vpuštění individuální dopravy na zrekonstruovanou Americkou třídu hodnotí někteří dopravní experti jako špatný tah. Automobily prý omezí ve špičkách trolejbusový provoz. Dalším argumentem proti osobním vozům je fakt, že radnice postavila kvůli zklidnění Americké řadu velkých staveb za dvě miliardy korun – například ulici U Trati a most přes nádraží.

Hlavním důvodem opravy bylo kromě zklidnění tepny vybudování nových podzemních rozvodů energií, které byly ve velmi špatném stavu. Na Americké je nyní nová asfaltová silnice, širší dlážděné chodníky a 43 stromů. U Mrakodrapu vznikl nový kruhový objezd.