Architekt si stěžuje na policejní brutalitu

Praha - Na pražské policisty si u Inspekce Policie České republiky stěžuje architekt Tomáš Butkai. Tvrdí, že ho bezdůvodně zbili za to, že jim chtěl pomoct v komunikaci se dvěma cizinkami v metru. Policie to ale vidí jinak. Podle mluvčího Tomáše Hulana postupovali policisté v mezích zákona. Butkai byl podle něj opilý a vměšoval se do policejní práce.

Celý incident se odehrál minulý pátek kolem páté hodiny ráno, když se Tomáš Butkai vracel z večírku festivalu Jeden svět. „Muž nedbal výzev,  naopak atakoval policejní hlídku, nejprve verbálně a pak i fyzicky,“ vysvětluje Hulan. Architekt ale tvrdí, že by si zaútočit na policisty nedovolil. Policisté mu prý naopak slibovali, že mu dají za vyučenou. K tomu mělo dojít v Krakovské ulici nedaleko policejní služebny. „Dva se do mě pustili fyzicky. Dostal jsem několik ran pěstí - pět až deset,“ dodává Butkai.

Na služebně ho prý policisté nejdřív svlékli do spodního prádla a pak zavřeli do cely. Tam strávil asi hodinu, přičemž stále krvácel. Kvůli tržným ranám na bradě a ústech ho musel ošetřit lékař v nemocnici na Homolce, kde pak musel kvůli otřesu mozku zůstat. Když ale Butkai dostával infuzi, policisté mu druhou ruku připoutali k posteli. Proti tomu se ostře ozval ošetřující lékař, policisté mu ale jen dali kontakt na jejich nadřízeného. „On se s ním spojil a nadřízený vydal příkaz, aby pacienta odpoutali,“ popisuje mluvčí nemocnice Petr Mach.

Podle mluvčího policejního prezidenta může policista připoutat osobu v případech, kdy tato osoba napadá policistu nebo jinou osobu, ohrožuje svůj život nebo život jiných lidí či se pokusí o útěk. To se ale podle Macha nestalo. Pacient prý nejevil žádné známky agresitivy nebo snahy opustit lůžko.

Konání policistů už šetří policejní inspekce, která by měla o případu rozhodnout nejdřív za měsíc. Policisté tak zatím zůstávají ve službě. Provinit se ale měl i Butkai, a to útokem na veřejného činitele. „V současné době nelze konstatovat, zda a jakým způsobem někdo ze zúčastněných pochybil,“ dodává Hulan.