Lisabonskou smlouvu Senát nejspíš tento týden projednávat nebude

Praha - Senát na březnové schůzi nejspíš nebude schvalovat Lisabonskou smlouvu o budoucím fungování EU. ODS chce totiž nejdříve projednat související prováděcí novely, které mají zamezit převodu pravomocí na EU bez souhlasu obou komor parlamentu. Novely by podle šéfa Senátu Přemysla Sobotky mohly přijít na pořad jednání nejspíše až v pátek v závěru schůze - na Lisabon tak nezbude čas. Podmínkou navíc podle Sobotky je, že novely dokážou do té doby projednat odborné senátní výbory.

„Dohoda je na organizačním výboru, že pokud výbory novely projednají, tak bychom to zařadili ještě na tohle plénum. Pokud to nestihnou, tak by to bylo na konci dubna,“ uvedl Sobotka.

Přijetí novel si senátoři ODS dali jako jednu z podmínek ratifikace Lisabonské smlouvy, pro jejíž schválení je třeba ústavní většiny. ČSSD, KDU-ČSL a nestraníci z Klubu otevřené demokracie tak smlouvu bez hlasů z ODS neprosadí. ČSSD přesto usiluje o to, aby horní komora schvalovala smlouvu už nyní, uvažuje i o mimořádné schůzi. Lidovci naopak dosud respektovali podmínku ODS kvůli bezproblémové ratifikaci smlouvy.

Nejbližším termínem je zřejmě duben

„V této chvíli na tuto schůzi není Lisabon zařazen,“ uvedl Sobotka. Pokud by sociální demokraté požádali o mimořádnou schůzi, mohla by se konat nejdříve ve stejný měsíc jako řádné zasedání horní komory, tedy v dubnu. Sněmovna Lisabonskou smlouvu schválila v únoru i díky hlasům menší části poslanců ODS při vědomí dohody, že dolní komora schválí i prováděcí novely. Poslanci je schválili minulý týden.

Novely vymezují okruh „zásadních rozhodnutí“, s nimiž by za Česko nemohla souhlasit vláda či prezident bez předchozího souhlasu obou komor parlamentu. Týká se to především rozšíření případů rozhodování kvalifikovanou většinou namísto jednomyslnosti, kdy by už členské státy neměly právo veta.