Neonacisté mohou v Ústí pochodovat, soud zrušil zákaz

Ústí nad Labem - Krajský soud v Ústí nad Labem zrušil zákaz jednoho z pochodů neonacistů přes čtvrť Klíše plánovaný na 18. dubna v Ústí nad Labem. Radnice první ze tří ohlášených pochodů nezakázala, ale další dva později ohlášené především kvůli možnému omezení dopravy nepovolila. Ohlašovatel jeden ze zákazů žaloval u soudu a ten mu dal zapravdu. Město podá k Nejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost na nezákonnost rozhodnutí, na věci nyní pracují jeho právníci.

„Rozhodnutí krajského soudu, které přišlo dva dny po zákonné lhůtě, ve mně zanechává pocit bezmocnosti. Jde o důkaz, že v našich legislativních podmínkách nejsme schopni zabránit evidentní snaze porušovat zákon. Celý náš právní systém je schopen řešit problémy až po jejich vzniku, nikoliv předtím,“ komentoval rozhodnutí ústecký primátor Jan Kubata.

Soud se neztotožnil zejména s argumentací úřadu o omezení dopravy. „Argumentace úřadu počítala ze statistických údajů s určitým počtem automobilů, které projedou v trase pochodu. Náš senát v rámci přezkumu odkazuje na to, že je svolán na den pracovního klidu, tedy sobotu,“ uvedl Šetek.

První z ohlášených pochodů ústecká radnice nezakázala, protože prý nenašla zákonný důvod. Dva později ohlášené pochody přes Klíši a Střekov zakázala 6. března. Svolavatelé akce podali na soud žalobu poslední možný den 20. března. Soud měl rozhodnout do 23. března, učinil tak až dnes a to se vedení města nelíbí. Podle soudu uplynutí lhůty nemá na rozhodnutí žádný vliv.

Proti pochodu, který svolali Autonomní nacionalisté, zahájila před 14 dny iniciativa V Ústí (neo)nacisty nechceme první část kampaně. Kampaň nazvali Ukažte neonacistům záda a vyzvali každého, kdo s pochodem nesouhlasí, aby se u ukazování zad vyfotografoval a iniciativě fotografii a případný vzkaz poslal. Fotografie se vzkazy se vystavují na internetových stránkách iniciativy. Na 15. dubna se pak na ústeckém Mírovém náměstí chystá koncert, kterého se má zúčastnit mimo jiné ministr Michael Kocáb se skupinou Pražský výběr. Organizátoři jednají i s dalšími osobnostmi, chtějí je doplnit ústeckými kapelami. Přímo 18. dubna, kdy extremisté chtějí pochodovat s pochodněmi v rukách městem, ale žádné akce pořádat nechtějí, naopak lidi vyzývají, aby neonacisty ignorovali.

/*json*/{"map":{"lat":50.6629552209,"lng":14.0242195129,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.668830749725,"lng":14.01683807373,"type":"22","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Svolavatelé pochodu tvrdí, že chtějí uctít oběti bombardování města Spojenci z dubna 1945. Jeho odpůrci upozorňují, že podobný pochod se v únoru uskutečnil v Drážďanech, sešlo se na něm kolem 10 000 pravicových radikálů včetně českých neonacistů. Skončil tehdy tvrdými střety s policií. Němečtí neonacisté se prý chystají nyní do Čech. Pochod se uskuteční dva dny před 120. narozeninami Adolfa Hitlera.