Topolánek: Za pádem vlády stojí Klaus, Tlustý a Bém

Praha - Předseda odstupující vlády Mirek Topolánek v dnešních Událostech, komentářích řekl, že za pádem jeho kabinetu stojí prezident republiky Václav Klaus, poslanec ODS Vlastimil Tlustý a pražský primátor Pavel Bém. Zároveň zopakoval, že stojí o cestu vyvolání předčasných voleb prostřednictvím ústavního zákona. K urnám by podle Topolánka mohli lidé jít v září.

„O roli Tlustého, Pavla Béma a Václava Klause snad nikdo nepochybuje. Pavel Bém stál za organizací celé této akce, zcela jednoznačně nepřeje schválení Lisabonské smlouvy, zcela jednoznačně si nepřeje náš úspěch při řízení Evropy,“ řekl dnes Topolánek. Naznačil, že tyto tendence sahají do loňského podzimu, kdy občanští demokraté prohráli volby do Senátu a krajských zastupitelstev.

Topolánek přesto nepředpokládá, že by Klaus pražského primátora sestavováním vlády pověřil, neboť takový kabinet, který by se neopíral o hlasy komunistů, v dnešní Poslanecké sněmovně podle něj sestavit nelze.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře

Vyslovení nedůvěry označil za nezodpovědné, protože poškodí českou ekonomiku i pozici českého předsednictví v čele Evropské unie. „Nyní vidím jedinou povinnost, a to zajistit stabilitu země,“ dodal v reakci na pád vlády.

Topolánek: Odpovědnost přebírají ti, kteří vládu svrhli

„Odpovědnost nyní přebírají ti, kteří vládu svrhli. Přebírají odpovědnost za schvalování Lisabonské smlouvy, protože my jako vláda jsme ji schválili a Poslanecká sněmovna ji ratifikovala. Pokud tento krok byl namířen proti Lisabonské smlouvě a proti EU, byl namířen velmi dobře. Tato smlouva sice možná není dokonalá, ale ta příští bude ještě horší,“ řekl Topolánek.

Podle předsedy vlády byl i šéf sociální demokracie Jiří Paroubek výsledkem hlasování překvapen. "Mě v celé hře udivuje postup Jiřího Paroubka, který vypadal velmi překvapeně. Člověk (Jiří Paroubek), který chce této zemi vládnout, je schopen připustit situaci, která destruuje naši pozici v Evropě, která nám nic nepřináší a ani jemu nepřináší jeho kýženou vládu,„ upozornil Topolánek. “Slavilo se ale nepochybně na ruské ambasádě, Pražském hradě i pražském magistrátu," dodal premiér.

Topolánek: Zahájení komunikace s ČSSD je nezbytné

Krok sociální demokracie odsoudil i bývalý předseda strany Miloš Zeman. „Sociální demokracie je strana, která v rozhodujících chvílích staví zájmy státu, zájmy republiky, nad zájmy partaje,“ odcitoval Tomáše Garrigua Masaryka. Bývalý předseda ČSSD nerozumí tomu, proč sociální demokraté k tomuto kroku přistoupili uprostřed českého předsednictví, které je, dle Zemanových slov, až podivuhodně úspěšné.

Miloš Zeman o účasti ČSSD na pádu vlády:

„Tomáš Masaryk kdysi řekl, že sociální demokracie je strana, která v rozhodujících chvílích staví zájmy státu nad zájmy partaje. Voliči si uvědomí, že zájmy státu mají být nadřazeny politickým partajím.“

Podle Topolánka je přesto nezbytné začít jednat s ČSSD a najít společnou cestu k předčasným volbám. „Jediná šance je přejít k mechanismu, který nás nějakým způsobem přivede k předčasným volbám. A to je například přijetí ústavního zákona o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny. To však zároveň předjímá dohodu se sociálními demokraty, bez té to nepůjde,“ řekl Topolánek s tím, že při splnění všech lhůt by se mohly volby uskutečnit v září.