Policie šetří další pokus o bombový útok na školu

Domažlice - Policisté vyšetřují další případ údajného plánování bombového útoku na školu. Po sedmnáctiletém mladíkovi, kterého zatkla policie minulý týden přímo ve škole v Novém Bydžově, jde tentokrát o rok mladšího studenta z Domažlic. V případě uznání viny mu hrozí až pět let odnětí svobody. Do pravomocného rozhodnutí ve věci policie nebude k případu podávat další informace.

Šestnáctiletý učeň prvního ročníku domažlické školy před několika týdny napsal slohovou práci, ve které detailně popisuje přípravu násilného útoku na školu. Slohovou práci pak odevzdal učiteli a chvíli se nic nedělo. Vedení školy na případ upozornilo až po obdobné situaci v Novém Bydžově.

Policie reagovala okamžitě a u studenta na internátě následovala domovní prohlídka, při které kriminalisté nalezli ručně psaný postup k výrobě trhaviny. Mladík byl po výslechu propuštěn a jeho vyšetřování bude probíhat na svobodě. „Policisté případ kvalifikovali jako přípravu k trestnému činu obecného ohrožení, za který mladíkovi hrozí až 5 let,“ uvedla policejní mluvčí Vladislava Čejková.

Druhý případ během jediného týdne

Případ jako by kopíroval ten z minulého týdne, kdy policisté na Královéhradecku zadrželi studenta, který chtěl údajně vyhodit do vzduchu budovu gymnázia v Novém Bydžově.

Útok na školu se zraněnými či mrtvými se v Česku zatím nestal. V zahraničí, zejména v USA, však takové případy nejsou výjimečné. Poslední velká tragédie se odehrála před dvěma týdny v německém městečku Winnenden a jeho okolí, kde sedmnáctiletý mladík zabil 15 lidí, z toho většinu na střední škole, kterou předtím navštěvoval. Nakonec spáchal sebevraždu.