Širší vedení ODS se pustilo do ČSSD i prezidenta Klause

Praha - Výkonná rada označila hlasování o nedůvěře vládě uprostřed historicky prvního českého předsednictví za bezprecedentní krok. ČSSD prý přebírá plnou zodpovědnost za oslabení naší autority při výkonu českého předsednictví, za poškození pozice a pověsti Česka v zahraničí a za zhoršení ekonomického obrazu země právě během probíhající resece.

Podle širšího vedení strany je teď jediným správným řešením co nejrychlejší uspořádání předčasných voleb, a to cestou přijetí zvláštního ústavního zákona. Výkonná rada také kritizovala výrok prezidenta Klause, který vyjednávání o vládě podmínil 101 poslaneckými podpisy, aniž by však vyloučil hlasy komunistů. Klaus by měl pověřit jednáním o nové vládě Mirka Topolánka, ve vyjednávacím týmu s ním mají být i první místopředseda strany David Vodrážka a předseda poslaneckého klubu Petr Tluchoř.

ČSSD a ODS na cestě ke shodě o podzimních volbách

Video Brífink po jednání výkonné rady ODS
video

Brífink po jednání výkonné rady ODS

V Událostech, komentářích David Vodrážka připustil ochotu jednat o podzimním termínu předčasných voleb tak, jak to navrhovala sociální demokracie, a společně s místopředsedou ČSSD Lubomírem Zaorálkem se shodli na tom, že je nezbytné zahájit společné jednání o dalším postupu.

„Prokázalo se, že povolební rozložení sil škodí České republice. Pojďme se shodnout na novém rozložení sil, aby vznikla vláda, která by měla silný mandát a vyvedla zemi z krize,“ vyzval Vodrážka s tím, že vláda odborníků tu nic nespraví.

Zaorálek: ČSSD je hlídací pes demokracie

Podle politologů i některých politiků je Klausův požadavek stojedna hlasů motivován dosažení úzké spolupráce obou největších parlamentních stran: buď velkou koalicí, nebo opoziční smlouvou. Takovou podobu vládnutí však sociální demokracie odmítá.

„Rádi bychom pomohli najít řešení, ale to neznamená jít do vlády. Naše role po volbách 2006 je v opozici. Cítíme se opoziční stranou a tuto roli hodláme dohrát. My jsme hlídací pes demokracie,“ řekl v České televizi Zaorálek.

ODS zúčtovala se Schwippelem a Tlustým 

Občanští demokraté dnes rovněž zúčtovali se svými poslanci, kteří hlasovali pro pád vlády. Výkonná rada vyzvala poslance Vlastimila Tlustého a Jana Schwippela, aby vystoupili ze strany a vzdali se poslaneckého mandátu. Oba totiž hlasovali společně s opozicí a podíleli se na vyslovení nedůvěry vládě Mirka Topolánka. Pokud tak oba poslanci neučiní, žádá rada místní sdružení v Rakovníku a Zadní Třebáni, aby je do 15. dubna vyloučila. Rakovnické sdružení chce o Tlustém jednat 9. dubna, vyloučení Schwippela ale organizace v Zadní Třebáni odmítá. Ze strany je přitom může vyloučit právě jen místní sdružení.

Pro odchod Tlustého i Schwippela z ODS se už v úterý vyslovil poslanecký klub, ve čtvrtek pak středočeská krajská organizace. Organizace v Zadní Třebani má ale jasno - Schwippel se podle ní zachoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Předsedkyní organizace je Schwippelova matka a působí v ní i další příbuzní poslance. 
Pokud místní organizace žádost nevyslyší, může výkonná rada zrušit celou stranickou buňku.

David Vodrážka
David Vodrážka
Více fotek
  • David Vodrážka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/761/76097.jpg
  • Lubomír Zaorálek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/761/76096.jpg