Léky na nachlazení budou i nadále bez receptu

Praha - Léky proti nachlazení a chřipce s pseudoefedrinem, například paralen nebo nurofen, si lidé mohou i nadále v lékárnách koupit bez receptu. Senát totiž takovouto regulaci odmítl a naopak doporučil, aby lidé při nákupu museli předložit občanský průkaz kvůli kontrole přiměřenosti nákupu. Důvodem je snaha zabránit zneužití léků k výrobě drogy pervitin. Sněmovna se tak bude muset novelou znovu zabývat.

Senátoři nesouhlasili s tím, aby léky s pseudoefedrinem byly na recept, jak to ve sněmovně v pozměňovacím návrhu prosadila poslankyně KSČM Kateřina Konečná. S výdejem léků na průkaz počítala v původním znění novely ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS). Podle ní by recepty zkomplikovaly život pacientům.

Naproti tomu lékárníci rozhodnutí sněmovny vítali, zamezí podle nich velkonákupům a zneužívání léků k výrobě pervitinu. Na výrobu drogy jde prý 80 procent balení prodaných v Česku. Pseudoefedrin obsahuje Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus. Bývalý ministr Tomáš Julínek by ještě přidal do režimu léků s omezením také přípravky s kodeinem či efedrinem.

Výdej léků na průkaz bude možný, až se lékárny připojí k centrálnímu úložišti dat. Zřídil ho Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Lékárníci ale zpochybnili rozsah dat, která budou muset o pacientech předávat. SÚKL již zveřejnil, že se spuštěním systému počítá od května.