Slovinsko zavede sedmidenní dálniční známky

Lublaň – Slovinsko bude v létě prodávat krátkodobé dálniční známky. V době ekonomické krize tak vláda chce podpořit cestovní ruch a zároveň reagovala na žádost Evropské komise, protože se bála, že by Slovinsko přišlo o prostředky z Evropské unie. Proto se prý EU podvolí a zavede známky i na sedm dní.

Slovinsko loni v létě zavedlo nový způsob výběru mýtného, čímž rozladilo své sousedy i turisty směřující ze západní Evropy k Jadranu. Každý si totiž musel koupit známku na šest měsíců, která stojí 35 eur (asi 953 Kč), nebo celoroční známku za 55 eur. Jízda bez známky pro řidiče znamená riziko pokuty až 800 eur (až 22 tisíc Kč).

Evropská komise upozorňovala, že systém poplatků za využití dálniční sítě ve Slovinsku je diskriminační vůči těm, kteří dálnice využívají jen zřídka. Naopak pro tamní řidiče byl výhodný. Unie proto odmítala uvolnit zhruba 200 milionů eur, které byly určeny na modernizaci slovinské silniční sítě.

Ministr dopravy Patrick Vlačič řekl, že Slovinsko zavede týdenní známky za 15 eur (asi 410 Kč) a zároveň zvýší cenu roční známky na 95 eur.

Slovinsko mělo v posledních dvou letech nejrychleji rostoucí ekonomiku v rámci eurozóny. Na letošní rok ale předpovídá její pokles o čtyři procenta, a to v důsledku dopadů globální hospodářské krize.